"My tu situaci (zavedení kurzarbeitu) nepředpokládáme. Ukázala nám zima a poslední měsíce a udělali jsme řadu opatření, aby k takové situaci nedošlo. Máme stabilní dodávky energií. Je to tu jako návrh, který nyní půjdeme notifikovat k Evropské komisi a budeme ho tady mít připraven, aby zaměstnavatelé měli jistotu, že jim dokážeme díky nařízení pomoci udržet zaměstnance," uvedl ministr. Podle něj návrh jeho úřad připravoval několik měsíců.

ČR má nová pravidla kurzarbeitu v zákoně o zaměstnanosti od července 2021. Tento nástroj k ochraně pracovních míst může využívat třeba po přírodních pohromách, za epidemie či v různých krizích. Pracovníci by měli v době výpadku práce dostávat za neodpracovanou dobu 80 procent výdělku. Stát má poskytnout čtyři pětiny této náhrady i s odvody do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Na spuštění se musí nejdřív dohodnout tripartita. O kurzarbeitu kvůli dopadům války na Ukrajině a energetické krizi jednala opakovaně. Loni v září se shodla na tom, že ministerstvo práce pravidla pro spuštění sepíše. Podle návrhu nařízení by se kurzarbeit mohl využít při vyhlášení stavu nouze podle odběrových stupňů, a to do konce června. Podporu by mohli dostat zaměstnavatelé, kteří by nemohli kvůli omezení dodávky plynu přidělovat práci od 20 do 80 procent týdenní pracovní doby.

S nařízením a pravidly musí souhlasit Evropská komise. Tato notifikace má bránit nedovolené podpoře firem v EU. Jurečka už dřív uvedl, že by notifikační proces měl být rychlý.

Ministerstvo práce loni odhadovalo, že by při významnějším krácení dodávek plynu mohlo na kurzarbeit přejít asi 400.000 zaměstnanců. Výdaje na tři měsíce spočítalo na 20,6 miliardy korun. Ministerstvo financí poukazovalo na to, že letošní rozpočet s touto částkou nepočítá. Podotýkalo, že ČR má nejnižší nezaměstnanost v EU a na pracovním trhu jsou stále volná místa.

reklama