reklama

Smlouva má podle materiálů pro úterní jednání vytvořit rámec, který umožní kyberúřadu a dalším státním institucím "prohloubit oblast počítačové vědy a rozvinout stav výzkumu v oblasti bezpečnosti". Instituce by pak měly být schopné lépe využít své schopnosti k ochraně a zajištění bezpečnosti.

"Obdobná smlouva byla společností Microsoft uzavřena již s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) v roce 2015," stojí v materiálu. NBÚ měl tehdy problematiku bezpečnosti a bezpečnosti informačních a komunikačních systémů, ve kterých jsou zpracovávány utajované informace, na starost. Problematiku převzal NÚKIB v roce 2017 a smlouvu posléze také.

Smlouva umožňuje mimo jiné přístup ke zdrojovému kódu produktů společnosti Microsoft formou zabezpečeného dálkového přístupu. Díky tomu je možné například hodnocení bezpečnosti a integrity Microsoft Windows a Office a dalších používaných softwarových produktů. Za účelem hlubšího rozboru umožňuje smlouva i přístup do "transparentního centra" Microsoftu v Bruselu.

Smlouva se zabývá i sdílením a výměnou informací a umožňuje přijímat v reálném čase o možném napadení počítačů v ČR. "Národní centrum kybernetické bezpečnosti NÚKIB tyto informace zpracovává a dále předává či ověřuje se sdružením CZ.NIC," uvádí materiál.

reklama