Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda projedná chystané obnovení smlouvy kyberúřadu s Microsoftem

Microsoft, ilustrační fotografie
Microsoft, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) by měl od kabinetu dostat pověření, aby podepsal novou smlouvu se společností Microsoft o vládním bezpečnostním programu. Vyplývá to z materiálu, který v úterý projedná vláda. Microsoft nabízí služby vybraným státům bezplatně, účinnost dosavadní smlouvy vyprší 6. dubna.

Smlouva má podle materiálů pro úterní jednání vytvořit rámec, který umožní kyberúřadu a dalším státním institucím "prohloubit oblast počítačové vědy a rozvinout stav výzkumu v oblasti bezpečnosti". Instituce by pak měly být schopné lépe využít své schopnosti k ochraně a zajištění bezpečnosti.

"Obdobná smlouva byla společností Microsoft uzavřena již s Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) v roce 2015," stojí v materiálu. NBÚ měl tehdy problematiku bezpečnosti a bezpečnosti informačních a komunikačních systémů, ve kterých jsou zpracovávány utajované informace, na starost. Problematiku převzal NÚKIB v roce 2017 a smlouvu posléze také.

Smlouva umožňuje mimo jiné přístup ke zdrojovému kódu produktů společnosti Microsoft formou zabezpečeného dálkového přístupu. Díky tomu je možné například hodnocení bezpečnosti a integrity Microsoft Windows a Office a dalších používaných softwarových produktů. Za účelem hlubšího rozboru umožňuje smlouva i přístup do "transparentního centra" Microsoftu v Bruselu.

Smlouva se zabývá i sdílením a výměnou informací a umožňuje přijímat v reálném čase o možném napadení počítačů v ČR. "Národní centrum kybernetické bezpečnosti NÚKIB tyto informace zpracovává a dále předává či ověřuje se sdružením CZ.NIC," uvádí materiál.

Témata:  vláda ČR Microsoft

Související

Aktuálně se děje

25. ledna 2026 21:45

Novinka v životě Dary Rolins. Tohle se jí stalo úplně poprvé

Dara Rolins si ve svém životě zažila další velkou premiéru. Nechyběla u toho její dcera Laura, která se s maminkou postavila nejenom před objektiv fotoaparátu. Co společně absolvovaly? 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Epidemie chřipky v Česku opět nabírá na intenzitě. Mrtvých je už přes 80

Epidemie chřipky v České republice nabrala v posledních dnech na intenzitě a počty nemocných plošně rostou ve všech krajích. Podle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu za čtvrtý lednový týden roku 2026 dosáhla nemocnost akutními respiračními infekcemi úrovně 1 456 případů na sto tisíc obyvatel. To představuje nárůst o téměř čtrnáct procent ve srovnání s předchozím obdobím.