Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda řešila důchody pro perzekuované či pracovníky z ciziny

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Lidé, kteří byli za komunistické totality perzekvováni pro své občanské postoje a kvůli svému vysokému věku, zdravotnímu stavu či dalším důvodům dosud nepodali žádost o vydání osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu, budou mít větší šanci toto osvědčení, a tím i nárok na důstojnější penze získat. Vláda Petra Fialy na středečním jednání odsouhlasila návrh novely zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu, který umožní vybraným subjektům – příbuzným či institucím – o toto osvědčení požádat i u ještě žijících osob.

Vládou připravená novela zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu je dalším krokem k nápravě křivd, jež se staly některým lidem, kteří se před rokem 1989 postavili na odpor tehdejší komunistické totalitě, při výpočtech jejich důchodů a jejich zajištění ve stáří obecně. Vláda Petra Fialy v ní mimo jiné chce prosadit, aby bylo možné podat žádost o vydání osvědčení i za dosud žijící osobu, pokud s tím bude souhlasit. Dosud mohou příbuzní či spolky nebo jiné subjekty zabývající se touto problematikou podat žádost jen za osobu již zemřelou.

Zároveň chce i rozšířit okruh osob oprávněných podat tuto žádost o ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů. Osvědčení podle zákona umožňuje mimo jiné vyplatit těmto lidem jednorázový finanční příspěvek a také vyměřit vyšší důchody, než na jaké by měli nárok podle běžných výpočtů. 

Vláda schválila nařízení vlády, kterým stanovila seznam států mimo EU, EHS a Švýcarsko, jejichž státní příslušníci budou mít nově volný vstup na český trh práce. Opatření na základě nového zmocnění daného novelou zákona o zaměstnanosti, platnou od 1. července, má pomoci zaměstnavatelům získat další zdroje kvalifikovaných pracovních sil, a to ze zemí, které Česká republika považuje za bezpečné. Na seznamu, projednaném 6. května v Radě hospodářské a sociální dohody, je devět států: Australské společenství, Kanada, Nový Zéland, Spojené státy americké, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Japonsko, Jihokorejská republika, Singapurská republika a Stát Izrael.

Kabinet odsouhlasil také návrh Ministerstva průmyslu a obchodu na změny v programu výzkumu, vývoje a inovací The Country for the Future. Dojde ke snížení celkové podpory programu o více než 20 procent a k vypuštění některých původních cílů programu. Důvodem je jednak skutečnost, že některé podprogramy budou nově financovány z Národního plánu obnovy, a jednak fakt, že u podprogramu Inovace do praxe došlo ke zpoždění harmonogramu čerpání, což zavinila mimo jiné i pandemie nemoci covid-19.

Témata:  vláda ČR důchody zaměstnanci

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy