Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda schválila novelu o každoměsíčním informování o dálkových odečtech tepla

Energetika, ilustrační fotografie
Energetika, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Vláda dnes schválila návrh novely zákona, která by měla umožnit každoměsíční poskytování informací z dálkových odečtů tepla a teplé vody podle směrnice EU.

Uživatelům bytů, kde jsou instalovány dálkově odečitatelné měřiče nebo indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění, by podle ní měly být poskytovány informace o vyúčtování nebo spotřebě alespoň jednou za měsíc. Vyplývá to z informací na vládních internetových stránkách. Normu musí ještě projednat Parlament a podepsat prezident.

Informace mohou být zpřístupněny také prostřednictvím internetu a aktualizovány tak často, jak to měřicí zařízení a používané systémy umožňují. Vytápění a chlazení může přitom být z této povinnosti mimo otopné (respektive chladicí) období vyjmuto.

Důvodová zpráva počítá s navýšením administrativních nákladů na straně poskytovatelů služeb, jako jsou společenství vlastníků jednotek a vlastníci bytových domů včetně bytových družstev. Náklady bude podle důvodové zprávy provázet jak prvotní zavádění systému informujícího uživatele, tak i měsíční zasílání informací elektronickou formou.

Témata:  energetika vláda ČR

Související

Aktuálně se děje

26. června 2026 17:08

Michal David zrušil vystoupení na slovenském festivalu. Pořadatelé údajně nedodrželi podmínky

Zpěvák Michal David zrušil své plánované sobotní vystoupení na slovenském festivalu Rock pod Kameňom v Belej nad Cirochou. Podle oficiálního vyjádření jeho týmu na sociálních sítích bylo důvodem kompletního odřeknutí koncertu nedodržení smluvních podmínek ze strany pořadatele, přičemž David měl na akci vystoupit společně se skupinou Kvatro v sobotu 27. června 2026.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy