Premiér Petr Fiala (ODS) doplnil, že předběžná výše schodku není konečná a pohybovat se bude mezi dnes schválenými 235 miliardami korun a 270 miliardami korun, které vláda stanovila minulý týden jako maximální limit pro výši deficitu.

Stanjura také upozornil, že předložené příjmy a výdaje se ještě budou měnit na základě srpnové makroekonomické prognózy ministerstva financí. Podle něj se bude vést politická debata o konkrétní podobě rozpočtu. Vláda plánuje schválit konečný rozpočet do konce září.

"Jedná se o předběžné návrhy příjmů a výdajů jednotlivých oblastí, jednání teprve začnou," uvedl Stanjura o schváleném materiálu. Úředníci budou nyní dále pracovat na představených mantinelech podle rozpočtových oblastí, na jejichž základě budou ekonomičtí náměstci jednotlivých ministerstev a poté samotní ministři jednat o konečném tvaru rozpočtu.

Fiala zdůraznil, že jednotliví ministři nebudou jednotlivě vyjednávat o financích pro své oblasti na ministerstvu financí, ale vláda bude jednat o podobě rozpočtu jako tým. Podle něj taková debata přispívá k odpovědnému chování všech ministrů.