Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda souhlasila s vypuštěním covidu ze seznamu nemocí,jejichž šíření je trestné

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Vláda podle informací ČTK vypustila na návrh ministerstva zdravotnictví covid-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné. Změna je nezbytná pro zrušení povinné sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid. Podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba se to zřejmě stane k polovině dubna, až vyjde patřičné nařízení.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před jednáním kabinetu novinářům řekl, že covid je stále jedno z nejvážnějších virových onemocnění na světě a bude tady stále. "Víme ale jak ho diagnostikovat, jak ho léčit, jak se chránit," zdůvodnil změnu. Onemocnění podle něj bude po zrušení povinných izolací standardní vážnou smrtelnou nemocí, ke které se bude přistupovat normálně.

Šíření nakažlivé lidské nemoci je trestným činem, za který trestní zákoník v základní sazbě ukládá šest měsíců až tři roky vězení. Na vládním seznamu nadále zůstanou například cholera, mor, AIDS, pohlavní nemoci, salmonelózy, SARS, záškrt nebo tuberkulóza. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby se léčení covidu-19 vrátilo do rukou lékařů. O tom, zda nakaženého člověka pošlou do izolace, mají rozhodovat podle míry rizika - konkrétně podle zdravotního stavu pacienta, jeho okolí nebo vykonávané práce.

Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie covidu-19 měnily. První pacienti byli důsledně izolováni v nemocnicích. Nejdříve byla izolace čtrnáctidenní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa. Byla zrušena zhruba před rokem.

Témata:  COVID-19 koronavirus vláda ČR

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy