Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) před jednáním kabinetu novinářům řekl, že covid je stále jedno z nejvážnějších virových onemocnění na světě a bude tady stále. "Víme ale jak ho diagnostikovat, jak ho léčit, jak se chránit," zdůvodnil změnu. Onemocnění podle něj bude po zrušení povinných izolací standardní vážnou smrtelnou nemocí, ke které se bude přistupovat normálně.

Šíření nakažlivé lidské nemoci je trestným činem, za který trestní zákoník v základní sazbě ukládá šest měsíců až tři roky vězení. Na vládním seznamu nadále zůstanou například cholera, mor, AIDS, pohlavní nemoci, salmonelózy, SARS, záškrt nebo tuberkulóza. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby se léčení covidu-19 vrátilo do rukou lékařů. O tom, zda nakaženého člověka pošlou do izolace, mají rozhodovat podle míry rizika - konkrétně podle zdravotního stavu pacienta, jeho okolí nebo vykonávané práce.

Podmínky izolace a karantény se za tři roky pandemie covidu-19 měnily. První pacienti byli důsledně izolováni v nemocnicích. Nejdříve byla izolace čtrnáctidenní a všem kontaktům nakaženého se nařizovala karanténa. Byla zrušena zhruba před rokem.

reklama