"V odpovědi jsme vysvětlili, že evidence skutečných majitelů bude pomocí rychlé novely co nejdříve uvedena do souladu s evropskou směrnicí. Nad úpravou definice skutečného majitele již intenzivně pracují kolegové z Ministerstva spravedlnosti," uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v tiskové zprávě.

Součástí odpovědi jsou rovněž přehledy o veřejných funkcionářích a společnostech, které ovládají. Vedou je poskytovatelé dotací, aby neporušili zákon o střetu zájmů. Tyto přehledy se týkají současné i minulé vlády.

"Poskytovatelé dotací vycházeli z finálního auditu Evropské komise, a proto ve všech těchto přehledech je Andrej Babiš uveden jako osoba, která ovládá společnosti z koncernu Agrofert. V současnosti intenzivně jednáme o tom, aby tento přehled byl jednoduše použitelný, dostupný a aktualizovaný všem poskytovatelům dotací a zadavatelům zakázek v rámci EU fondů," dodal Bartoš.

Evropská komise koncem loňska vyzvala ČR, aby i po odchodu Babiše z čela vlády odstranila systémové nedostatky v problematice střetu zájmů. Komise tehdy uvedla, že nehodlá ani nadále proplatit firmám z holdingu Agrofert peníze ze strukturálních fondů za období, kdy byl Babiš premiérem.

Podle evropské směrnice je skutečným majitelem ten, kdo firmu ovládá, a je tedy takzvanou osobou s koncovým vlivem. Český zákon schválený za Babišovy vlády naproti tomu vytvořil dvě kategorie, a to přímý a nepřímý skutečný majitel. U Agrofertu byl jako přímý skutečný majitel s koncovým vlivem dosud uveden manažer holdingu Zbyněk Průša coby správce svěřenského fondu. Babiš byl veden jako koncový příjemce výhod a nepřímý skutečný majitel.

Babiš byl podle loni zveřejněných závěrů auditu EK ve střetu zájmů, protože ovládá Agrofert a zároveň se jako premiér podílel na rozhodování o rozdělování unijních dotací. Podle komise si Agrofert v souvislosti s evropskými pravidly i českým zákonem o střetu zájmů nemůže činit nárok na proplacení dotací, které české úřady schválily před Babišovým odchodem z čela vlády. Minulá vláda závěry auditu zpochybňovala.