Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda ustoupila lékařům. Schválila změny v zákoníku práce

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Vláda Petra Fialy ve Sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda schválila změny v zákoníku práce, které odpovídají požadavkům protestujících lékařů. Ministři Vlastimil Válek a Marian Jurečka představili úpravy, které budou předloženy Sněmovně jako poslanecký návrh a plánují jej projednat ve zrychleném režimu. Senát má návrh projednat v prosinci, a pokud bude schválen, měl by platit od ledna.

V rámci těchto změn vláda navrhuje, aby lékaři mohli zůstat na pracovišti 24 hodin s standardními přestávkami, což by zahrnovalo kombinaci směn a přesčasů. Po uplynutí 24 hodin by však měli mít nárok na den volna. Tato změna reaguje na potřeby zdravotníků a má poskytnout flexibilitu při organizaci pracovní doby.

Vláda dnes také schválila strategii digitalizace do roku 2030, která si klade za cíl posílit digitální gramotnost občanů, rozšířit infrastrukturu, podpořit digitální transformaci firem a zvýšit dostupnost státních služeb prostřednictvím internetu. Informaci novinářům poskytl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ze strany Piráti.

Strategie vychází z evropského rámce a sleduje unijní cíle pro dosažení digitální transformace ekonomiky. Pravidelná evaluace ze strany Evropské komise umožní hodnocení české strategie a poskytování doporučení pro případné úpravy, jak je běžné i u strategií ostatních členských zemí EU.

Implementace této strategie by měla přispět k celkovému rozvoji digitální sféry v České republice a zajistit, že občané budou lépe vybaveni pro využívání moderních technologií. Zároveň se očekává, že digitální transformace firem a rozvoj infrastruktury povedou k dalšímu ekonomickému růstu. Vláda tímto krokem reaguje na současné trendy v oblasti digitalizace a snaží se připravit Českou republiku na budoucnost digitálního věku.

Témata:  vláda ČR lékaři

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Laguna na D1

Česko a Slovensko zasáhly silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.