reklama

O chystaném jmenování informoval v pondělí server Aktuálně.cz. Drábová se do výběrového řízení přihlásila jako jediná žadatelka a v průběhu října úspěšně absolvovala pohovor, který s ní vedla čtyřčlenná komise. Dnes byla pověřena řízením úřadu na dalších pět let.

Pražská rodačka je absolventkou Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost je nepřetržitě od 1. listopadu 1999. Od předchozího prezidenta Miloše Zemana obdržela medaili Za zásluhy I. stupně. Od roku 1998 je také zastupitelkou středočeských Pyšel.

Vláda se seznámila s informací k veřejné zakázce, jejímž cílem je pořízení 48 protiletadlových střel I-Derby Long Range od vlády Státu Izrael. Česko je má obdržet do října 2027, informovalo ministerstvo obrany.

Střely jsou schopné ničit bezpilotní stroje, vrtulníky, letouny a řízené střely. Využití najdou v rámci protiletadlového komplexu čtyř baterií SPYDER CZE, které budou Česku dodány do roku 2026. Hodnota zakázky je 2,8 miliardy korun, součástí smlouvy, která má být podepsána do konce října, je i opce na pořízení dalších střel v šesti kategoriích.

"Válka na Ukrajině nám ukazuje, jak zásadní je ochrana před útoky ze vzduchu, ať už jde o drony, nebo o standardní letectvo. Aby nás naši vojáci mohli před těmito hrozbami v případě potřeby bránit, musíme je vybavit moderní technikou, což jsou právě tyto střely," uvedla po jednání vlády ministryně obrany Jana Černochová (ODS).