O projednání dokumentu se v minulých dnech zasazovali zejména poslanci opozičního hnutí ANO. Podle místopředsedkyně dolní komory za ANO Jany Mračkové Vildumetzové vládní materiál strategií není. Není podle ní podrobný, chybí v něm například konkrétní termíny pro plnění úkolů.

Zákonodárci ANO tento týden prosadili zařazení dokumentu na program schůze. Neuspěli ale s návrhy na určení konkrétního termínu, v němž by se poslanci materiálem zabývali. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) argumentoval, že se musí najít čas, kdy budou ve Sněmovně premiér i všichni příslušní ministři.

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu dostalo v Česku víza dočasné ochrany přes 316.000 běženců. Někteří ale odjíždějí a počet uprchlíků v ČR se pohybuje kolem 300.000.

Zvládnutí uprchlické vlny vláda odhadla na 54 miliard korun. Strategie obsahuje 13 kapitol, vedle školství, sociální péče či vnitřní bezpečnosti a ubytování zahrnuje i téma komunikační strategie či práce s daty. Materiál obsahuje také vyčíslení nákladů na jednotlivé kapitoly. S nejvyšší částkou, 18 miliard korun, počítá pro ministerstvo práce a sociálních věcí.