Návrh rozpočtu vnitra počítá na příští rok s výdaji na platy ve výši 38 miliard korun, což je zhruba stejně jako letos. Na výzkum a vývoj by pak mělo mít ministerstvo k dispozici 852,5 milionů korun, o 200 milionů více než letos.

Zvláštní kapitolu ve státním rozpočtu má Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Proti letošnímu roku počítá návrh s nárůstem jejích výdajů o 10,4 milionu na zhruba 484 milionů korun. Na platy inspektorů by z navrhovaného rozpočtu mělo jít 255 milionů korun.

O šest milionů korun méně než letos má dostat Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Letos má na výdaje 185,6 milionu korun, příští rok bude mít podle návrhu 179,6 milionu korun.

Ministerstvo financí počítá v předběžném návrhu rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Výdaje ministerstvo zvýšilo nebo nechalo na stejné úrovni ve srovnání s letošním schváleným rozpočtem ve více než polovině kapitol. Více by mělo dostat ministerstvo práce a sociálních věcí nebo ministerstvo obrany. Větší výdaje by měly být i na obsluhu státního dluhu.

Pro letošní rok je schválený schodek rozpočtu 280 miliard korun, ministerstvo financí ale plánuje v červenci vládě předložit jeho novelu.

MZV má v příštím roce hospodařit s 80 miliony korun navíc oproti letošku

Ministerstvo zahraničí (MZV) by v příštím roce mělo hospodařit s 8,51 miliardy korun, k dispozici tedy bude mít na výdajové stránce zhruba o 80 milionů korun více než letos a o 336 milionů více než loni. Počítá s tím předběžný pracovní návrh rozpočtu ministerstva financí, který má ČTK k dispozici. Dokument k přípravě státního rozpočtu na rok 2023 minulý týden projednala vláda.

Příjmy ministerstva by měly proti letošnímu roku klesnout o 113 milionů na 986,4 milionu korun, oproti roku 2021 by ale měly vzrůst o 421,4 milionu Kč. Na platy by v resortu měla jít zhruba miliarda korun, a to i v následujících dvou letech.

Česká diplomacie by měla vynaložit proti letošku o 20 milionů korun méně na zahraniční rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc, konkrétně 827,3 milionu Kč. Loni částka činila 880,2 milionu, předloni pak 973,7 milionu korun.

Snížení výdajů se týká zejména humanitární pomoci, kde se oproti letošním 300 milionům počítá se 180 miliony korun. Naopak dvoustranná rozvojová spolupráce by měla posílit o 100 milionů na 582,3 milionu korun. Částka vyčleněná na transformační spolupráci zůstává stejná - 65 milionů Kč.