reklama

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v uplynulých dnech upozornil, že na některých místech již nyní kapacity PCR testování nestačí a hygienici už ve školách ani nestíhají trasovat. Jeho mluvčí Aneta Lednová dnes na dotaz ČTK řekla, že ministerstvo zdravotnictví stále neobjasnilo, jak bude systém nastaven, aby dobře fungoval.

"Testování bude probíhat v ohnisku nákazy, bude odběrový tým, který provede odběr vzorků z tamní školy metodou PCR. Skutečně i celá škola bude otestována," uvedl Vojtěch. Připomněl stanovisko hlavní hygieničky Pavly Svrčinové a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové. Ty v minulých dnech uvedly, že ve školách nechtějí pokračovat s plošným testováním, protože je neefektivní. Místo toho by se podle nich měli testovat žáci se symptomy či v ohniscích nákazy, a to metodou PCR.

Plaga ale minulý týden v dopisu ministru zdravotnictví poukázal na to, že hygienici nestíhají trasovat a označil za nepřijatelné, aby se žáci testovali metodou PCR jen na běžných odběrových místech. Ta jsou v současné době někde přetížená a lidé na volný termín testu čekají i několik dní. Vyzval proto ministerstvo zdravotnictví, aby objasnilo, jak chce testování žáků nastavit. Po úterním jednání zástupců obou ministerstev pak uvedl, že se nic nevyřešilo.

Z Plagova dopisu vyplynulo, že Vojtěch informoval ministra školství o záměru nasadit k testování ve školách mobilní odběrové týmy už 6. září. Ministr školství ovšem nemá zprávu o tom, zda tyto týmy už fungují, kolik jich je, jaká je jejich průměrná denní kapacita a podle čeho se rozhoduje o jejich nasazení. Vzhledem k tomu, že by měly být hlavním nástrojem testování žáků, požádal Vojtěcha o zasílání pravidelných informací o rozsahu jejich využití. Odpověď na své dotazy chtěl mít do úterý, zatím ji podle Lednové nedostal. "Ministr školství Robert Plaga byl dnes na vládě ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem ubezpečen, že resort obdrží odpovědi na dotazy z dopisu v co nejkratším termínu," uvedla.

Plaga již dříve řekl, že podle něj ministerstvo zdravotnictví nemá pro fungování škol jasnou strategii. Poukázal na to, že současný odpor k plošnému testování se vůbec neshoduje s tím, že ještě před několika týdny zástupci ministerstva zdravotnictví tvrdili, že ve školách bude preventivní testování v místech s výskytem nákazy nad 75 případů na 100.000 obyvatel. "Je to jasná změna strategie a ministerstvo zdravotnictví, myslím, dluží odpovědi nejenom mně, ale celé společnosti, jaká je ta nová strategie a proč se změnila ta původní, respektive proč se mění už potřetí během podzimu přístup k pandemii," řekl Plaga.