reklama

Zlínský kraj od příštího týdne omezí nejméně na 14 dní společenský život, zakáže hromadné akce nad 100 osob. Opatření vyhlásí tamní hygienická stanice.

"Zatím je situace rozdělená na Moravu a Čechy. Moravské regiony jsou mnohem více zatíženy," uvedl ministr. Domnívá se, že protiepidemická opatření v moravských krajích budou podobná jako avizovaná ve Zlínském kraji na regionální úrovni. "Myslím si, že dojde k razantnějším opatřením ve smyslu zrušení hromadných akcích a podobně. To už se teď děje, domluvili jsme se na tom s hejtmany a krajskými hygienickými stanicemi," dodal.

Podle něj situace na Moravě souvisí s nižší proočkovaností. "Ta korelace mezi nízkou proočkovaností a vysokým počtem nakažených je naprosto zřejmá," dodal. Ve Středočeském kraji má dokončené očkování 57,39 procent populace, v Moravskoslezském a Olomouckém kraji 50,2 a 50,3 procenta.

V následujících dvou až třech týdnech není podle Vojtěcha možné očekávat zlepšení epidemické situace. "Zatím nevidíme světlo na konci tunelu," řekl. K dnešnímu dni je celostátní průměr 1029 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní, v Olomouckém kraji 1422, Zlínském 1299, Jihomoravském 1255 a Moravskoslezském 1196.

Některé moravské nemocnice hlásí, že už nemají pro covidové pacienty volná lůžka. "Nemůže se stát, že někde dojde k zahlcení, když jsou jinde volné kapacity," řekl Vojtěch. Podle něj se musejí pacienti překládat tam, kde volné kapacity mají.

Nyní je hospitalizovaných 5434 lidí, na jednotkách intenzivní péče je 758 z nich.

reklama