reklama

"Ministr zdravotnictví podle mého názoru opravdu nezvládá funkci celou dobu covidové krize. Pan premiér (Andrej Babiš) ho vždycky hájí a má dva argumenty - je mladý a je slušný, ale já myslím, že pro 1,2 milionu obyvatel našeho kraje je to prostě málo," řekl Stanjura novinářům. "Stát v Moravskoslezském kraji selhává," dodal. Podotkl, že ministr do nynějška tvrdil, že situace je pod kontrolou.

Podle náměstka hejtmana Jakuba Unucky (ODS) bylo zcela nevhodné, že Vojtěch o zpřísněných hygienických opatřeních v regionu informoval na twitteru. Přes twitter podle něj omezil práva obyvatel celého regionu. "To pokládám za naprosto dehonestující," uvedl Unucka.

Vyhlášená opatření podle Stanjury zcela odporují tomu, co hygienici do dnešního dne prohlašovali. Řekl, že Svrčinová ještě minulý týden tvrdila ve Sněmovně, že vše je pod kontrolou. "Buď nám říkala nepravdu minulý týden nebo tento týden. A není možné, aby státní úředník takhle podával nepřesné a nevěrohodné informace. V takovém případě ten člověk musí z té funkce odejít," uvedl Stanjura.

Krajská ředitelka s kritikou nesouhlasí. "Pokud ji (rezignaci) někdo bude chtít, tak já klidně odejdu, já už do důchodu mám kousek," uvedla Svrčinová. Důvod k rezignaci ale necítí. "Situace se uklidňovala, ale najednou od úterka středy začaly přibývat úplně jiné případy než předtím, už neměly souvislost s OKD," podotkla. Jmenovala frýdecko-místeckou firmu DEVA, kde vzniklo ohnisko nákazy a hygienici tam nedohledali souvislost s OKD. Hygienici během tiskové konference několikrát zdůraznili, že opatření mají preventivní charakter a mají zamezit dalšímu šíření nákazy v regionu.

Odpovědnost by dle Stanjury měl přijmout i management OKD a ministryně financí Alena Schillerová (ANO), protože OKD, kde bylo v minulých týdnech největší ohnisko covidu-19 v zemi, je státní firma. "Celá Česká republika viděla, jaké problémy byly ve Slezském Vojvodství v Polské republice, nestalo se nic. Přichází to pozdě a bude to mít velmi neblahé důsledky pro občany a podnikatele našeho kraje," řekl Stanjura.

Ode dneška platí v celém Moravskoslezském kraji povinnost roušek v hromadné dopravě a vnitřních prostorách. Omezení se týkají i návštěv v nemocnicích či domovech seniorů, provozu restaurací a barů, hromadných akcí i takzvaných pendlerů. Navzdory tomu, že se ohnisko na Karvinsku podle hygieniků uklidnilo, se v kraji začíná covid-19 šířit komunitně a proniká do rizikové skupiny lidí nad 65 let.

reklama