Jejich koalice by v případě, že by ji volili všichni voliči, kteří ji aspoň zvažují, měla dvě pětiny hlasů. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Ipsos, která jej provedla v polovině ledna mezi tisícovkou lidí starších 18 let. Výsledky dnes poskytla ČTK.

Do Poslanecké sněmovny by se podle volebního modelu dostaly ještě tři strany. Se ziskem osmi procent by křesla v dolní parlamentní komoře obsadili kandidáti SPD, šest procent občanů by volilo KSČM a necelých šest procent ČSSD.

Statistická odchylka ale může podle autorů výzkumu u největších stran činit až tři procentní body a u malých stran plus minus 1,5 bodu.

Z hlediska volebního potenciálu mají po koalici Pirátů a STAN podle zjištění Ipsos druhý nejlepší výsledek ANO a koalice Spolu. V současné chvíli je zvažuje volit shodně 36 procent voličů, uvedl Ipsos. Téměř 17 procent hlasů by dostalo SPD, pokud by ho volili všichni lidí, kteří jeho volbu momentálně zvažují. Volební potenciál sociálních demokratů činí téměř 14 procent a komunistů 12 procent.

Volební účast by v lednu dosáhla podle Ipsos 64 procenta.