Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby by vyhrálo ANO, posílilo na 34 procent. Poslance by mělo jen pět stran

Volby, ilustrační fotografie.
Volby, ilustrační fotografie.
Foto: Fero Deák / INCORP images

Nejsilnější opoziční subjekt si v nejnovějším průzkumu preferencí opět polepšil. Hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše by momentálně volila více než třetina lidí, konkrétně 34 procent. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo jen pět stran či hnutí. Řádné parlamentní volby proběhnou v Česku na podzim příštího roku. 

ANO si v průzkumu společnosti Kantar pro Českou televizi polepšilo oproti dubnu o dvě procenta na 34 procent. Dvouciferného výsledku by dosáhla ještě ODS, kterou by volilo 16 procent voličů. 

Na poslanecké mandáty by dosáhli také vládní Piráti (9 %) a Starostové a nezávislí (8,5 %) a druhé opoziční hnutí v nynější Poslanecké sněmovně, tedy SPD, kterou by podpořilo šest procent voličů.

Celkem sedm subjektů se drží na dohled pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny. Nejblíže jí je Přísaha se čtyřmi a půl procenty. O půl procenta nižší je podpora TOP 09. Tři procenta voličů oslovují lidovci a komunisté. Ještě o půl procenta méně mají Zelení, Svobodní a sociální demokraté. 

V Česku se naposledy konaly volby do Poslanecké sněmovny před třemi lety. Vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se ziskem 27,79 procenta před druhým ANO, které obdrželo 27,12 procenta hlasů. 

Témata:  volby průzkumy

Aktuálně se děje

14. července 2024 9:31

Světoví politici reagují na atentát na Trumpa. Ozval se i Babiš či Rakušan

Politické rozdíly stranou – na atentát proti Donaldu Trumpovi reagovali zahraniční politici ze všech koutů světa. Vyjadřují zneklidnění a znechucení nad útokem, zároveň však úlevu nad tím, že je kandidát v pořádku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy