Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Volby v Brně zřejmě vyhraje Společně, druhé je zatím ANO

Brno
Brno
Foto: Pixabay

Komunální volby v Brně podle propočtu ČTK vyhraje kandidátka ODS a TOP 09 Společně. Druhé bude pravděpodobně hnutí ANO. Voličská účast dosáhne přibližně 41,13 procenta.

Vyplývá to z dosavadních výsledků sčítání komunálních voleb na www.volby.cz.

V Brně ve volbách v roce 2018 zvítězilo hnutí ANO s 18 mandáty, druhá ODS s podporou Svobodných měla 14 mandátů, následovala KDU-ČSL s osmi křesly v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Šest jich získali Piráti, pět ČSSD a čtyři SPD. Volební účast byla 42,65 procenta.

Okamžitě po volbách hnutí ANO sice oznámilo vznik koalice, ale nakonec skončilo v opozici spolu s SPD. Koalici totiž vytvořila ODS s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD. Primátorkou se stala Markéta Vaňková (ODS).

Vaňková věřila ve výhru kandidátky ODS s TOP 09 v Brně, hodlá oslovit všechny

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) věřila ve výhru společné kandidátky ODS s TOP 09. Řekla to dnes ČTK poté, co podle předběžných výsledků její koalice zvítězila. Vaňková vítězství považuje za vizitku úspěšné práce v končícím čtyřletém období. Oslovit chce všechny subjekty, které se dostanou do zastupitelstva, a hledat programové průniky.

Předešlé dvoje komunální volby v Brně vyhrálo hnutí ANO. "Já jsem věřila, že vyhrajeme. Mým cílem bylo vyhrát. Moc děkuju všem voličům, kteří podpořili naši koalici. Beru to jako úspěšnou kampaň a také jako vizitku naší čtyřleté práce. Mám radost," uvedla Vaňková.

Zatím neřekla, koho při jednání upřednostňuje. Nabízí se zachování stávající koalice s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD, ale také nová koalice s hnutím ANO, které nejspíš skončí druhé. "Chci oslovit všechny subjekty, které se dostanou do zastupitelstva, a řešit programové průniky," doplnila Vaňková.

Témata:  volby Brno Komunální volby

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 12:55

Kim Kardashian šokována: North přebírá prim v popularitě

Kim Kardashian byla překvapená, když zjistila, že její dcera North West je o 18 procent populárnější než zbytek rodiny. Northino vystoupení v muzikálu Lví král přitáhlo obrovskou pozornost, s miliardami impresí a neuvěřitelnou mediální hodnotou. Kim je na její úspěch velmi pyšná a vtipně dodala, že se bude muset postarat, aby ji North nezastínila.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.