Volby do Poslanecké sněmovny jsou na programu ve dnech 8. a 9. října, nerozhodnutým voličům tak zbývají poslední desítky hodin na to, aby se rozhodli, komu dají svůj hlas. Užitečným nástrojem, který může pomoci s rozhodováním, jsou volební kalkulačky.

Na internetu jich najdeme celou řadu, založeny jsou na principu, kdy jsou kandidujícím subjektům či politikům položeny stejné otázky jako potenciálním voličům a na základě shody v odpovědích se po zodpovězení všech dotazů objeví výsledek.

Hned několik volebních kalkulaček nabízí web volebnikalkulacka.cz. Vyzkoušet lze třeba inventuru hlasování v uplynulém funkčním období Poslanecké sněmovny. V nabídce jsou také specializované kalkulačky pro mladé voliče či zaměřené na budoucnost a zdravotnictví.

Vícero kalkulaček nabízí také projekt Programy do voleb, jehož cílem je usnadnit každému, kdo se zajímá o volby, aby přehledně našel veškeré informace. 

"Zejména v době informační přehlcenosti a sociálních sítí, kdy včerejší obsah je mimo dosah, je dobré mít místo, které je stálé a univerzální, ale zároveň je přímo zaměřené na jednu jedinou věc," vysvětlují tvůrci.

Na webu nabízejí dvě kalkulačky. Rychlá varianta se skládá ze 40 otázek, verze pro nadšence jich obsahuje více než dvakrát tolik. Voliči si mohou také jen prohlédnout, jak jednotlivé kandidující subjekty na dotazy odpovídaly.