Voličské hlasy zřejmě potvrdily také očekávaný propad vládní ČSSD. Sociální demokraté, kteří měli před deseti lety v Senátu nadpoloviční většinu, nyní bojovali o zachování vlastního senátorského klubu. Nyní se v lepším případě budou dělit o pozici nejméně početné frakce s klubem ANO a Klubem pro Liberální demokracii - Senátor 21.

Volební komisaři nyní budou hlasy sčítat a výsledky posílat ke zveřejnění Českému statistickému úřadu. Na volebním webu by se s ohledem na nízkou účast měly objevit během několika hodin.

Výsledky prvního volebního kola favorizovaly kandidáty navržené Starosty. Zbyněk Linhart (za STAN) byl zvolen už v prvním kole a do finále se dostalo dalších deset adeptů nominovaných Starosty. Sedm z nich postoupilo z prvního místa.

ODS má ve finále také deset kandidátů, které navrhla, polovina z nich postoupila z prvního místa. Bez ohledu na výsledek finále měly kluby Starostů a ODS v horní komoře jistých shodně 16 členů a oba obhajovaly tři křesla. Zástupci STAN či SLK a ODS se střetnou ve finále v pěti z 26 obvodů, kde se bude hlasovat.

V klubu Starostů jsou i oba senátoři za TOP 09, která má ve finále tři nominované. Početní složení frakcí ovšem ovlivní i to, zda se k nim připojí v případě zvolení některý ze zástupců menších uskupení. V klubu ODS je Ivo Valenta (za Soukromníky), který má šanci obhájit mandát na Uherskohradišťsku.

Třetí nejsilnější frakcí v Senátu pravděpodobně zůstane klub KDU-ČSL. Měla šanci získat sedm senátorů a obhajovala šest křesel z 15.

Bookmakeři považovali za favority všech deset finalistů navržených Starosty, pět kandidátů ODS a tři adepty KDU-ČSL. Po jednom vítězství by podle kurzů měli mít nominanti ANO, Pirátů, ČSSD, TOP 09, Senátor 21 a Hradeckého demokratického klubu. Nejvyrovnanější byly podle bookmakerů duely na Znojemsku a Rychnovsku, za nejjistější pokládali zvolení poslankyně ODS Miroslavy Němcové a starosty Vrchlabí Jana Sobotky (za STAN).