reklama

"Předpokládám, že od variabilního týdne budeme mít nějakou ochranu aspoň těch, kteří sedí okolo, ve formě plexiskla," řekl dnes na plénu předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který přítomné poslance s usnesením výboru seznámil.

"Děkuji vedení Sněmovny za předvolební billboard Volného bloku ve Sněmovně," napsal ČTK v reakci Volný. Vznik seskupení Volný blok oznámili oba nezařazení poslanci začátkem února, má podle nich sjednotit národovecké a vlastenecké síly pro říjnové sněmovní volby.

Ochranné plexisklo by se mohlo u míst dvojice poslanců objevit v posledním jednacím týdnu březnové schůze, plánovaném od 23. do 26. března. Dnes dopoledne Volný a Bojko v sále přítomni nebyli. Tento týden bude Sněmovna jednat ještě v pátek, příští týden je vyhrazen pro schůze výborů.

Zdravotnický výbor požádal vedení dolní komory o to, aby "důrazně zasáhlo proti trvalému porušování zásadních hygienických opatření" některými poslanci tak, aby se nezvyšovalo riziko onemocnění koronavirem u ostatních poslanců a zaměstnanců.

Úvahy o plexisklu se kvůli počínání Volného a Bojka objevily už v únoru. Vedení Sněmovny a šéfové poslaneckých klubů se ale tehdy shodli na tom, že případná opatření by spíše vyhovovala oběma poslancům k jejich reklamě. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek v polovině února při sněmovní diskusi o takzvaném pandemickém zákonu navrhoval vykázat Volného a Bojka na galerii pro veřejnost nad sněmovním jednacím sálem. Galerie je nyní uzavřená, ochranné plexisklo je na ní namontováno už delší dobu.

Předsedající schůze Volného a Bojka pravidelně napomínají, byli i vykázáni z jednacího sálu. V únoru je ze sálu vyvedla policejní ochranná služba.

Oba poslanci už dříve oznámili, že odmítají nosit ve Sněmovně ochranu nosu a úst, a to, jak uvedli, z občanských a politických důvodů. Uvnitř Sněmovny je nošení respirátoru nebo roušky povinné. Volný se účastnil i několika protestů proti vládním protikoronavirovým restrikcím. V neděli ho na pražské demonstraci, kterou spolupořádal, zadržela policie, když si odmítal nasadit povinnou ochranu nosu a úst.

Ochranné plexisklo používají například už od konce léta v chorvatském parlamentu, kde vybudovali průhledný štít kolem řečnického pultíku. Tamní poslanci tak během projevů nemusejí nosit roušky, které jinak vedení Saboru vyžaduje. Podobné opatření zavedly parlamenty i v dalších zemích, například už na jaře v Řecku či Srbsku. Loni v září pak dostali švýcarští poslanci každý vlastní plexisklovou kóji, aby mohli zachovat co největší sociální odstup, podobnou ochranu dostali zákonodárci také v Kanadě.

reklama