reklama

O vrácení obžaloby původně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7, pražský městský soud ale následně toto rozhodnutí v neveřejném zasedání zrušil. "Stav věci je nyní takový, že přetrvává stav podání obžaloby k nalézacímu soudu," popsal mluvčí. Městský soud se podle něj neztotožnil se závěry obvodního soudu, které se týkaly toho, v jaké míře má soud chránit osoby zasažené podáním obžaloby.

Ivermektin se obvykle používá jako antiparazitikum, v Česku není registrovaný. Volný přípravek propagoval k léčbě covidu-19. Někdejší poslanec ve svém příspěvku na sociální síti tvrdil, že se chystá spiknutí, jehož cílem je znevěrohodnění léku prostřednictvím zabití pacientů. "Podle mých informací se připravuje plán na diskreditaci ivermektinu pomocí úmrtí (tedy vraždy) několika pacientů, kteří jej budou užívat," napsal.

Volný se dostal do Sněmovny jako kandidát SPD, později hnutí opustil a vystupoval jako nezařazený poslanec. Policie požádala o jeho vydání ke stíhání loni v květnu. Sněmovna ale o žádosti do podzimních voleb nerozhodla. Podle kuloárových informací se většina poslanců obávala toho, že Volný by situaci využil k dlouhým projevům. Volný poté místo v dolní komoře neobhájil, a přišel tak o imunitu.

Policie zkoumala také Volného výroky ohledně ruské invaze na Ukrajinu, které rovněž sdílel na sociálních sítích. Mimo jiné v nich obdivoval ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za masového vraha. Policisté případ odložili s tím, že vyjádření nebyla trestná.

Za šíření poplašné zprávy hrozí v základní sazbě až dva roky vězení. Při spáchání činu prostřednictvím hromadného informačního prostředku se sazba zvyšuje až na tři roky.