Mírná zima a náhlé oteplení vedly k masivnímu nárůstu populace vos, což způsobuje problémy nejen lidem, kteří bojují s vosími hnízdy na terasách a v domácnostech, ale také ovocnářům a včelařům, kteří se obávají podzimních komplikací.
Záchranáři a hasiči jsou v plné pohotovosti kvůli zvýšené aktivitě vos a dalšího bodavého hmyzu, která se může ještě zhoršit s příchodem dusného počasí a bouří. Vosy komplikují venkovní aktivity, jako je stravování nebo pití nápojů, a způsobují problémy také sadařům a zahrádkářům. Například zahrádkáři si stěžují, že mu vosy ničí úrodu ještě před jejím dozráním.
„Kvůli tomu, že letošní zima byla hodně chudá na sníh a také velmi bohatá na vysoké teploty a nestačila promrznout půda, tak nám mnoho hmyzu přezimovalo," poznamenala meteoroložka Dagmar Honsová pro TN.cz.
„Zjistili jsme, že máme vosí hnízdo ve stodole, a vosy začaly ve větším množství vylétávat. Měla jsem obavu, aby neublížily mně nebo dětem, tak jsem zavolala hasiče. Ti hnízdo poměrně rychle a šetrně odstranili, museli použít žebřík, protože bylo vysoko,“ vypráví Ivana Makovičková z vesnice Radonice na Českobudějovicku pro iRozhlas.
Situace s přemnoženými vosami se stává nebezpečnou zejména pro alergiky, u nichž může bodnutí vést k vážným reakcím, včetně vyrážek, nevolnosti nebo dokonce kolapsu. Záchranáři po celé zemi zaznamenávají dramatický nárůst výjezdů kvůli bodnutí hmyzem, například v Ústeckém kraji se počet případů od května do července více než ztrojnásobil oproti loňsku. Hasiči také hlásí zvýšený počet zásahů, kdy v červenci odstraňovali přes 3 000 vosích hnízd, což je trojnásobek oproti loňskému roku, a očekává se další zhoršení situace.
V nadcházejícím týdnu se očekávají vysoké teploty a četné bouřky, což způsobí zvýšenou aktivitu hmyzu, zejména vos. „Hmyz bude neklidný, a to zejména před bouřkami," uvedla meteoroložka Honsová, která vysvětluje, že vosy reagují na UV záření a statickou elektřinu. Alergoložka Tereza Jeník radí vyhýbat se místům s vysokou koncentrací vos, nejíst venku, nevětrat přes den, a dávat pozor na vosy, které se mohou ukrýt například v botách. Vosy lze odhánět pomocí pepře, česneku, citrusů, nebo octa, a při odstraňování hnízd je lepší vyhledat odbornou pomoc.
Entomolog Michal Perlík z Biologického centra Akademie věd pro iRozhlas vysvětluje, že za letošní přemnožení vos může mírná zima a teplé jaro s dostatkem srážek, což umožnilo vosím královnám lépe přezimovat a zakládat hnízda dříve než obvykle. Hnízda tak mohou růst a vosy jsou nyní v nejvyšší aktivitě, která bude pokračovat až do konce srpna. Zdravotníci doporučují volat záchrannou službu v případě alergie na hmyzí bodnutí nebo pokud se objeví vyrážka na větší části těla či problémy s dýcháním.
Související
26. července 2020 12:11
4. listopadu 2018 7:47
5. října 2018 15:17
30. dubna 2018 12:56
22. září 2016 18:18