reklama

Spolupachatel Adam Kužel, který dostal o rok méně, mimořádný opravný prostředek nevyužil. Mladíci ubili devatenáctiletého muže baseballovou pálkou a posekali mačetou. Pavlis by ještě teoreticky mohl podat ústavní stížnost, zatím to podle dostupných informací neudělal.

Pavlis v dovolání tvrdil, že čin nespáchal s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, což byla jedna z přitěžujících okolností. Dále uvedl, že nebyly splněny podmínky pro uložení výjimečného trestu.

Podle NS ale nešlo o vraždu z náhlého pohnutí mysli. Pachatelé si čin předem zvážili, stanovili, co udělají a jaké nástroje k tomu budou potřebovat. "Toto jednání rozhodně nemělo povahu 'silného, bouřlivého a krátce probíhajícího citového stavu', jímž se projevuje afekt," stojí v usnesení.

Zároveň NS potvrdil, že čin svou brutalitou a trýznivostí vybočuje natolik, že nestačilo uložit trest pod 20 let vězení. Oběť musela snášet bolest i psychické utrpení.

Výjimečné tresty oběma pachatelům potvrdil letos v březnu pražský vrchní soud. Vraždu označil za obzvláště brutální, trestní senát nenalezl pro Pavlise ani Kužela téměř žádné polehčující okolnosti. Ve prospěch mladíků mluvil podle něj pouze jejich nízký věk.

Vražda se stala loni v lednu. Tehdy devatenáctiletí Pavlis s Kuželem vylákali svého vrstevníka na odlehlé místo za Žatcem. Následně ho zmlátili, spoutali a strčili do nákladového prostoru dodávky. Odvezli ho za mužem, kterému dlužil peníze.

Muž poslal dvojici se zbitým mladíkem do nemocnice nebo alespoň "na místo, kde ho někdo najde". Pavlis s Kuželem se ale obávali, že je oběť nahlásí policii, a tak se rozhodli, že ho zabijí. Odvezli ho do lesa, kde ho umlátili baseballovou pálkou. Dále do něj řezali a sekali mačetou. Pak tělo zakryli listím.

Loading...

1 komentář (Poslední 30.10. 23:45) Napište svůj názor

reklama