reklama

Událost se stala loni v červnu. Podle obžaloby byl Hajný u poškozeného v 5. patře ubytovny na návštěvě. Po hádce pod vlivem alkoholu Hajný oběť nejméně sedmkrát udeřil velkou silou skleněným popelníkem, který vážil téměř jeden kilogram. Poté ho ležícího na posteli škrtil provázkem. Příčinou smrti sedmdesátiletého muže byl otok mozku. Policejní hlídka, která byla první na místě, v pokoji s mrtvým mužem zadržela silně opilého Hajného.

Jednání u ústeckého krajského soudu dnes začalo s hodinovým zpožděním. Soudce Jiří Bednář uvedl, že se muž poranil ve vazební věznici a byl ošetřen lékařem. Podle lékařské zprávy se poranil lžící, do soudní síně vstoupil s obvázanou hlavou. Soudce vzhledem k této okolnosti ponechal Hajnému po celou dobu zasedání pouta. "Chtěl jsem skončit," uvedl Hajný na dotaz soudce, zda se tímto jednáním chtěl vyhnout soudnímu líčení.

Hlavní líčení se dnes uskutečnilo bez dokazování. Hajný využil možnosti uzavřít dohodu o vině a trestu, což umožňuje od října loňského roku trestní zákoník. Státní zástupce Vladimír Jan po pauze na dojednání dohody uvedl, že Hajný souhlasil s tím, jakým způsobem je jednání popsáno v obžalobě a s kvalifikací. Zařazen bude do věznice se zvýšenou ostrahou. Dohodou se obžalovaný vzdává práv na odvolání. Muži hrozil trest ve výši deset až osmnáct let.

Délka trestu se podle soudce s ohledem na věk Hajného jeví jako dostatečná, snížit trest pod hranici umožnila uzavřená dohoda.

Důkazy byly podle státního zástupce jednoznačné. Pokud by dohoda nebyla uzavřena, navrhl by trest ve výši 11 let. Dohoda umožňuje významně urychlit trestní řízení. "Trest 9,5 roku jsem navrhl já, to byla nejnižší možná výše, na niž bych přistoupil," řekl Jan. "Jsem relativně spokojený, že státní zástupce na dohodu přistoupil. Ta umožňuje jít takzvaně pod sazbu, každý měsíc pod sazbu je pro klienta výhodný," řekl novinářům obhájce Hajného Jan Humplik.

reklama