Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyšší rodičovská pro všechny? Ne! Maláčová zase otočila

Jana Maláčová
Jana Maláčová
Foto: Facebook

Vyšší rodičovský příspěvek nedostanou všechny rodiny s dětmi do čtyř let. ČSSD při jednáních s ANO neprosadila společné hlasování pro širší senátní verzi jeho zvýšení. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) dnes novinářům řekla, že strana proto spolu s koaličním ANO podpoří užší vládní variantu, kterou dříve schválila Sněmovna. Senátní verzi, kterou prosazují opoziční strany, však považuje ČSSD za spravedlivější, konstatovala Maláčová. ANO argumentuje především dopady na rozpočet.

Podle vládní verze schválené Sněmovnou dostanou od příštího roku přidáno z 220.000 na 300.000 korun rodiče novorozenců a ti, kteří budou dávku zrovna pobírat. Podle Senátu by se navýšení mělo týkat i rodičů s dětmi do čtyř let, kteří příspěvek v dosavadní výši už vyčerpali. "Ačkoliv správným krokem by bylo podpořit nejspravedlivější verzi, z rozpočtových důvodů podpoří ČSSD vládní sněmovní verzi," uvedla Maláčová.

Maláčová v pondělí uvedla, že na ANO a jeho poslance bude apelovat, aby podpořili senátní verzi. "My tu debatu vedli, nebyla lehká, byla velmi upřímná, bohužel ANO řeklo, že své stanovisko nemění a trvá na podpoře sněmovní vládní verze," uvedla Maláčová. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí uvedl, že by obrat ČSSD považoval za nestandardní. "(Sněmovní verze) je pro nás poctivě vydiskutovaná varianta, která pomůže," uvedla dnes ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Rozpočtem na příští rok zdůvodnil souhlas se sněmovní verzí šéf sněmovního klubu KSČM Pavel Kováčik. "Není-li již ve sklenici voda, tak se z ní nedá napít," uvedl. Jeho stranická kolegyně Hana Aulická Jírovcová dodala, že komunisté byli pro rozšíření okruhu rodin s nárokem na vyšší příspěvek z těch s novorozenci na všechny, které rodičovskou právě čerpají. Kdyby podle ní Maláčová nezacházela s tématem populisticky, mohla novela platit už půl roku, a nárok by tak mělo víc rodin. Ministryně podle Aulické změnila před klíčovým hlasováním názor ze dne na den.

Maláčová dnes řekla, že původně byly na stole čtyři verze - nenavýšit příspěvek vůbec, navýšit jej pro rodiče nově narozených dětí, nynější sněmovní verze a nejširší senátní verze. Případné schválení druhé nejštědřejší verze, tedy sněmovní, by podle ní i tak bylo dobrou zprávou. Nejširší varianta by podle Maláčové měla širokou podporu, pokud by tomu nebránily rozpočtové důvody. Senátní verze může počítat s podporou opozice, dnes se k ní přihlásili představitelé ODS, Pirátů, SPD, lidovců, Starostů i TOP 09.

ODS považuje sněmovní variantu za protiústavní. Podle poslance strany Jana Bauera zvažuje ODS ústavní žalobu. Pro případ, že jí soud vyhoví, připraví novelu zákona. Advokát Zdeněk Joukl z iniciativy #TAKEPECUJEME ve Sněmovně uvedl, že zvýhodnění jen zhruba 80 procent rodin je diskriminační a politické dohody nemohou být nadřazeny rovnosti občanů. Odmítl, že by širší verze vyšla na 2,6 až tři miliardy navíc, jak tvrdí ministerstvo financí. Podle iniciativy by to bylo mezi 1,2 a 1,5 miliardami. Schillerová to odmítla a připomněla, že i vládní verze bude rozpočet stát 8,6 miliardy. Považuje ji za spravedlivou.

Sociální demokraté přímo neodpověděli na otázku, zda ANO hrozilo koncem koalice v případě, že by se ČSSD v hlasování odchýlila od společné dohody. Předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že by to ANO považovalo za zásadní porušení koaliční smlouvy. "Domníváme, že se smlouvy mají ctít," uvedl.

Témata:  rodičovský příspěvek Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Sociální demokracie (SOCDEM) Jana Maláčová Tomio Okamura Pavel Kováčik

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy