"Vzhledem k tomu, že na východě Vysočiny a západě Jihomoravského kraje očekáváme významnější srážky až v noci na pátek, ponecháváme zde výstrahu do odvolání. Na ostatním území se výstraha ruší," uvedli meteorologové na twitteru.

Výstraha zůstává v platnosti pro okresy Bystřice nad Pernštejnem, Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Třebíč, Velké Meziříčí, Jihlava, Nové Město na Moravě, Telč a Žďár nad Sázavou na Vysočině a Brno, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Znojmo a Židlochovice v Jihomoravském kraji.

Meteorologové doporučují na zmíněných územích nerozdělávat oheň v přírodě či neodhazovat cigaretové nedopalky na zem. Lidé by se měli řídit místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Doporučeno je také dbát na úsporné hospodaření s vodou.

K nejhoršímu lesnímu požáru v historii České republiky došlo minulý rok v létě v oblasti Národního parku České Švýcarsko v Ústeckém kraji. Policie na jaře oznámila objasnění případu, zadrženému hrozí v případě prokázání viny až 15 let za mřížemi.