Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vystrčil ocenil pomoc podnikatelů při pandemii covidu i války na Ukrajině

Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes na sněmu Hospodářské komory v Olomouci ocenil pomoc podnikatelů při epidemii covidu-19 i bezprostředně po letošním vypuknutí války na Ukrajině. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že lze očekávat, že pomoc Ukrajině se transformuje v příležitosti při poválečné obnově země. Vystrčil vyzdvihl důležitost podnikatelských misí, které doprovázejí politiky při jejich zahraničních cestách. Bez dalších podrobností se šéf horní komory zmínil o tom, že se chystá mise do Spojených států.

V souvislosti se zpřetrháním dodavatelských řetězců způsobeném pandemií covidu i válkou na Ukrajině Fiala hovořil o snaze vlády podnikatelům pomáhat při exportu. Stát se podle něj snaží posílit služby exportérům v jiných destinacích i firmám při hledání nových dodavatelů surovin. Pomoct má balíček nových proexportních opatření. Premiér zmínil také spolupráci s podnikateli na patřeních, které plánuje vláda představit v červnu.

Vystrčil ocenil, že podnikatelé pomáhali při epidemii řešit nedostatek ochranných pomůcek i další problémy. Stejně se podle něj na úkor svého zisku zachovali v počátcích války na Ukrajině, kdy vyvstala rychlá potřeba humanitární a další pomoci. Vyzdvihl i spolupráci Senátu a komory při připomínkování legislativy, kterou posílá senátorům Sněmovna.

Za obohacující označil každou zahraniční cestu, které se účastní podnikatelská mise. "Máme možnost poznat vzájemně své potřeby a víc se pochopit," zmínil výhody cest s podnikateli Vystrčil. Připomněl mise do Velké Británie a Irska či do Gruzie. "A chystá se další cesta do USA," řekl.

Ve Spojených státech byla před měsícem ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Ve Washingtonu si se svým protějškem Lloydem Austinem potvrdili zájem uzavřít vzájemnou obrannou dohodu. Zájem o setkání českého premiéra s prezidentem Joem Bidenem potvrdil koncem dubna Blesku mluvčí vlády Václav Smolka. Podle zdrojů Blesku by se cesta premiéra Fialy do USA měla uskutečnit ještě letos.

Témata:  Miloš Vystrčil podnikatelé Ukrajina

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy