Rakušan poukázal na to, že Sněmovnu podle něho ovládá populistická většina a prezident Miloš Zeman neplní svou roli a rozděluje společnost. "Tím vším roste důležitost Senátu. Proto není namístě, v podivné a napjaté době, vést personální přetlačování o pozici předsedy. Podpoříme toho, kdo se osvědčil, podpoříme Miloše Vystrčila na funkci předsedy Senátu Parlamentu České republiky," napsal.

Podle výsledků senátních voleb měli mít Starostové nejsilnější klub, a tím také hlavní právo nominovat kandidáta na předsedu horní komory. Z frakce ale odešli čtyři senátoři TOP 09 a přidali se ke klubu ODS, který bude pod novým názvem ODS-TOP 09 zřejmě nejpočetnější.

"Rádi jsme kolegům z TOP 09 pomohli, když neměli dostatečný počet senátorů na vytvoření vlastního klubu. Celostátní politika a nové spolupráce je dovedli do klubu ODS," poznamenal k přestupu Rakušan. Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jednají o případné koalici pro sněmovní volby v příštím roce. Starostové se domlouvají s Piráty.

Předseda senátního klubu STAN Petr Holeček později na tiskové konferenci konstatoval, že odchod dvojice zástupců TOP 09 z frakce byl "velmi překvapující a velmi rychlý". "Ctíme to, že se oba pánové rozhodli sami a dobrovolně, je to jejich rozhodnutí a budeme s nimi dál vycházet přátelsky a kamarádsky," řekl s tím, že takové situace politika přináší.

Nynější místopředseda Senátu Jiří Růžička, zvolený v minulosti za TOP 09 jako navrhující strany, se podle Rakušana rozhodl setrvat v klubu Starostů. "Náš senátorský klub se pokusí dosáhnout důstojného postavení v Senátu, voliči nám dali velkou důvěru," uvedl Rakušan.

Podle Holečka nyní klub vyjednává o počtu místopředsedů Senátu a obsazení výborů. Jednání jsou podle něj teprve na začátku a STAN chce, aby výsledky skončily dohodou.