reklama

Zeman byl dnes přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení Ústřední vojenské nemocnice, v níž je hlava státu od 10. října hospitalizována. Vystrčil uvedl, že je to dobrá zpráva, nedá se z ní ale jednoznačně usoudit, zda se zlepšil Zemanův zdravotní stav. Léčba, zejména komplexní nutriční podpora, vedla podle nemocnice ke zlepšení prezidentova klinického stavu.

Kvůli Zemanově vážnému zdravotnímu stavu začali zákonodárci uvažovat o dočasném převodu prezidentových pravomocí na předsedu Sněmovny a premiéra. Předtím si chtějí vyžádat aktuální zprávu lékařů o Zemanově schopnosti vykonávat úřad.

"Organizační výbor Senátu bude zasedat v úterý 9. listopadu, tam se rozhodneme, jak dál postupovat. Ideální by bylo, kdyby do této doby třeba z ÚVN přišla zpráva, že pan prezident je schopen plnit své pracovní povinnosti, nebo pokud by třeba i vystoupil," řekl Vystrčil. Pokud by se ukázalo, že přes převoz na standardní pokoj nemůže Zeman pracovní povinnosti plnit, řešil by další postup s předsedou či předsedkyní Sněmovny. Kandidátkou na tuto pozici je šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Jedna z variant, mně připadá nejlogičtější, je, že bychom počkali na to, zda pan prezident je schopen převzít demisi vlády. Pokud by se tak stalo, opět to je jakási jasná informace o tom, jestli je, nebo není schopen plnit pracovní povinnosti. Pokud by se tak nestalo, zřejmě by nezbylo nic jiného než se zeptat na aktuální zdravotní stav," dodal šéf Senátu.

Zeman už z nemocnice svolal první zasedání Sněmovny po volbách na 8. listopadu. Po ustavující schůzi dolní komory podá demisi končící kabinet Andreje Babiše (ANO). Poté by měl prezident jmenovat nového premiéra a na jeho návrh pak další členy kabinetu.

Pokud by Zeman byl v kondici a mohl vykonávat svůj úřad, bylo by to podle Vystrčila to nejlepší. "Protože pak bude vše probíhat standardně, a to je pro všechny nejjednodušší. Zároveň bychom to všichni brali jako průběh, který vítáme nejvíce, neboť nemusíme nic měnit, vymýšlet a hlasovat," doplnil.