Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výzkum: Čtyři z pěti lidí by chtěli, aby měli lékaři online objednávkový systém

lékaři
lékaři
Foto: Pixabay

Čtyři z pěti lidí si myslí, že by lékaři měli mít on-line rezervační systém pro objednávání pacientů. Téměř tři čtvrtiny respondentů chtějí, aby informace o jejich zdravotním stavu byly dostupné všem lékařům, kteří je léčí, a také sami chtějí mít on-line přístup ke svým zdravotním záznamům.

Necelá pětina pacientů ale nechce telemedicínu v budoucnu používat kvůli obavám či znalostním a technickým bariérám. Vyplývá to z výzkumu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK), který dnes novinářům prezentovala hlavní autorka Jolana Kopsa Těšinová.

"Pozitivním zjištěním tohoto výzkumu je, že 82 procent pacientů angažovaných v pacientských organizacích je silně motivováno k využívání informačních a komunikačních technologií při čerpání zdravotní péče a mají pozitivní očekávání v souvislosti s rozvojem telemedicíny," uvedla Těšinová, která je přednostkou Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. LF UK. Data z výzkumu podle ní ale poukazují na nepřipravenost zdravotnického systému na poskytování zdravotních služeb distanční formou. "Téměř polovina z motivovaných pacientů má i určité obavy z pochybení zdravotníků při péči na dálku a obavy o bezpečnost sdílených dat," doplnila Těšinová.

Podle autorů výzkumu patří ČR mezi země s nižší mírou digitalizace zdravotnických procesů a v současné právní úpravě existují jen ojedinělé prvky elektronizace zdravotnictví. V současné době se telemedicínou zabývá v různých institucích několik pracovních skupin, které však nejsou vzájemně koordinovány.

Výzkum měl několik fází. Nejprve autoři od března do května sbírali data formou rozhovorů s 25 pacienty, kteří měli s distanční formou péče zkušenosti, a 15 odborníky z pacientských organizací, lékařů. Na to navázalo dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo 620 respondentů ze 65 pacientských organizací. Z toho 347 mělo zkušenost s čerpáním zdravotní péče vzdálenou formou za využití informační a komunikační technologie. V srpnu se pak ještě uskutečnily diskuse s experty.

Na základě výsledků výzkumu vznikl také dokument, který popisuje deset základních bodů pro rozvoj telemedicíny z pohledu pacientů.

Témata:  lékaři

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 13:46

Británie je připravena na válku. Pokud Putin zaútočí na Evropu, budeme bojovat

Velká Británie je připravena okamžitě reagovat na případnou ruskou agresi proti dalším východoevropským zemím, uvedl podle CNN zástupce britského náčelníka generálního štábu Rob Magowan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy