Vražda se stala letos 25. února v Děčíně, mladíci ji však plánovali už od začátku měsíce. Dvojice dítě trýznila několik desítek minut, způsobila mu mnohočetná zranění nožem, kleštěmi, vlastní silou a kameny. Své počínání si mladíci natáčeli. Do nezletilého mimo jiné ryli nožem a popsali ho satanistickými znaky a nápisy. Dítě zemřelo kvůli otoku těžce pohmožděného mozku.

Motivací mladíků byla podle soudu nešťastná láska, není ale jasné, zda si oběť byla vědoma, že je součástí milostného trojúhelníku. "Vzhledem k tomu, že poškozený zcela neopětoval lásku k obžalovanému, tak se ho rozhodl zbavit a mladistvý se na tom podílel, protože tak odstranil konkurenta," uvedl v srpnu soudce prvoinstančního soudu Martin Majchrák.

Oba mladíky několik hodin po činu odvezla na policii matka mladšího z nich poté, co se jí přiznali se slovy, že „udělali něco strašného“, napsal iDNES.cz. Odvolání k vrchnímu soudu podali podle serveru jak státní zástupkyně, jež žádala přísnější tresty, tak obhajoba požadující opak.

"Soud prvního stupně postupoval ve svém rozhodování velmi pečlivě. Všechna odvolání proto byla zamítnuta jako nedůvodná," ocitoval server předsedkyni odvolacího senátu Pavlu Augustinovou. Mladistvému pachateli, kterému bylo v době útoku 15 let, hrozil trest až 10 let. Staršímu hrozilo 15 až 20 let ve vězení, případně trest výjimečný.

Soudy u obou zohlednily polehčující okolnosti: dosavadní bezúhonnost, projevenou lítost či prohlášení viny.