Ministerstvo k dnešním 18:00 původně oznámilo, že do podvečera za dnešek hygienici odhalili 541 případů covidu-19. Následně ale na svém webu upozornilo na to, že údaje nejsou úplné kvůli technickým problémům laboratoří a stále se ještě doplňují. Počet 54.980 vyléčených stejně jako 982 úmrtí zůstal zatím aktualizovaný k 18:00.

Většina aktuálně nemocných má mírný průběh covidu-19. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) i další zástupci vlády ale varovali před tím, že bez opatření proti šíření koronaviru by nemusel situaci zvládnout zdravotnický systém. V nemocnicích bylo v sobotu 2106 pacientů s covidem, o 21 víc než předchozí den. Počet nakažených ve vážném stavu se zvýšil o 30 na 438.

V končícím týdnu se denní přírůstky nakažených vyšplhaly čtyřikrát po sobě na nové rekordy. Naposledy to bylo v pátek, kdy přibylo 8615 případů. Ve středu a ve čtvrtek přesáhl přírůstek pětitisícovou hranici. Víkendový rekord do této soboty držela minulá sobota 3. října s 2555 nově potvrzenými nakaženými.

Vláda po dramatických přírůstcích z posledních dnů chystá další mimořádná opatření, která omezí hlavně sociální kontakty. Kvůli zhoršující se epidemické situace vyhlásila od 5. října nouzový stav a zavedla řadu omezení, která se od středy znovu citelně zpřísní. O detailech rozhodne v pondělí. Mají drasticky omezit možnosti shromaždování, zatímco obchody, restaurace a služby zřejmě zůstanou i přes omezený provoz otevřené. Jedná se o tom, zda se uzavřou i školky a první stupeň základních škol, které zatím fungují.

Nejvíce se covid-19 v poslední době šíří na Uherskohradišťsku. Za uplynulých sedm dní tam bylo zaznamenáno víc než 596 nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel. Druhý nejvýraznější nárůst má Náchodsko s téměř 587 případy na 100.000 obyvatel, následují Příbramsko a Liberecko.