reklama

Nižší nárůst počtu nakažených koronavirem byl zaznamenán naposledy loni v pondělí 15. června. V neděli bylo také v nemocnicích podle ministerstva jen 152 lidí s covidem-19, což je nejméně od konce loňského srpna. Ve vážném stavu bylo 22 lidí.

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo celkem asi 1,67 milionu případů covidu-19. V zemi zemřelo za celou dobu epidemie 30.226 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17.000. Rovněž denní počty úmrtí lidí s covidem-19 se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních zhruba dvou týdnech jsou v řádu jednotek.

V posledních týdnech také vytrvale ubývá prováděných testů na koronavirus. Zatímco v neděli 6. června bylo provedeno přes 47.000 antigenních testů a přes 5900 PCR testů, v neděli 13. června bylo antigenních testů zhruba 36.000 a PCR testů asi 5600. Navzdory úbytku testovaných se snížil i podíl odhalených případů covidu-19 na množství provedených testů.

Podíl potvrzených případů nákazy na nejpočetnější kategorii prováděných testů - preventivních a plošných - v neděli klesl z 0,05 procenta za předchozí neděli na 0,04 procenta. U tzv. epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivně testovaných snížil z 0,73 procenta na 0,34 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, podíl pozitivních klesl z 0,9 na 0,64 procenta.

Dále se snižuje také tzv. incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. K dnešku kleslo na 13, o den dříve činilo 14. Číslo kleslo, nebo stagnovalo ve všech regionech Česka. Nejmenší je nadále v Královéhradeckém kraji se třemi případy za týden na 100.000 obyvatel. Nejvyšší je v Jihočeském kraji s 26 případy.

V poslední době se také uvolňuje část kapacit nemocnic. Ještě na začátku května bylo podle webu ministerstva v nemocnicích volných 26 procent lůžek s umělou plicní ventilací, zatímco nyní je jich volných 33 procent. Standardních lůžek s kyslíkem bylo k dnešnímu ránu volných 28 procent, což je stejně jako začátkem května.

V neděli bylo v nemocnicích podle ministerstva 152 lidí s covidem-19. Ještě v polovině letošního března, kdy byl počet hospitalizovaných nejvyšší za celou dobu epidemie, jich bylo přes 9000. Statistiky ministerstva ale nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tak vyšší.

Tzv. reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, dnes stagnovalo. Stejně jako v neděli bylo k dnešnímu ránu na hodnotě zhruba 0,70. Přibližně kolem hodnot 0,7 až 0,8 číslo kolísá už od začátku května.

Očkováno proti covidu-19 bylo v neděli 40.309 lidí, což je zhruba o 1300 méně než před týdnem. Celkem bylo podáno v Česku od začátku očkování loni v prosinci 6,54 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je asi 2,09 milionu lidí.

S poklesem počtů nových případů covidu-19 a nárůstem množství očkovaných jsou v Česku uvolňována protiepidemická opatření. Od 1. července by se měl například zvýšit maximální počet účastníků kulturních akcích na 5000 venku a 2000 uvnitř za určitých opatření, oznámil v neděli na sociálních sítích premiér Andrej Babiš (ANO). Rada vlády pro zdravotní rizika a vláda podle něj bude také dnes řešit nošení roušek ve školách.

 

reklama