Incidenční číslo, tedy počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel za poslední týden, kleslo na 295, je nejníže od konce loňského října. Nejméně od konce loňského října je také hospitalizovaných s covidem-19, v sobotu vyžadovalo nemocniční péči 1258 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Denní přírůstky nakažených převážně klesají od začátku února, kdy se dostaly až nad 57.000 případů za den. Zároveň ale dlouhodobě ubývá i testů, v sobotu laboratoře otestovaly přes 10.000 vzorků, asi o 2400 méně než před týdnem. Pozitivita stoupla u všech typů testů, u nejčastějších preventivních se v sobotu koronavirus prokázal zhruba u 19 procent vzorků.

Nejvyšší incidence zůstává v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100.000 lidí 449 nakažených. Následuje Středočeský kraj v přepočtu s 338 pozitivními a Jihomoravský kraj s 311. V dalších krajích je už incidence pod celostátním průměrem. Nejlépe je na tom Karlovarský a Liberecký kraj, kde dosahuje incidenční číslo hodnoty 197, respektive 204.

Méně hospitalizovaných s onemocněním covid-19 bylo naposledy loni 25. října. V mezitýdenním srovnání klesl jejich počet zhruba o 360 na 1258. V těžkém stavu bylo v sobotu 80 pacientů, o dvě desítky méně než před týdnem. S potvrzeným koronavirem dosud v Česku zemřelo 39.880 lidí. Tento týden je zatím obětí 116, v minulém týdnu zemřelo ve stejném období 131 nakažených. Údaje z posledních dní ale většinou ještě při dalších aktualizacích rostou.

Očkovat proti covidu se v sobotu nechalo 631 lidí, asi o třetinu méně oproti minulému týdnu. Zájem klesá dlouhodobě. Nejčastěji si lidé nyní chodí pro třetí, posilující dávku, v sobotu ji dostalo přes 500 očkovaných. Od prosince 2020, kdy se s očkováním začalo, podali zdravotníci v České republice více než 17,5 milionu dávek vakcíny. Posilující dávku dosud dostalo přes 4,1 milionu lidí.

Od 1. března 2020, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo v zemi zaznamenáno přes 3,86 milionu potvrzených případů nákazy.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.