reklama

Bouřky se přehnaly Hodonínskem a Břeclavskem ve čtvrtek večer. "U nás to odhadem zasáhlo asi 30 procent obce, je zasaženo nějakých 120 baráků. Část je soukromých, ale je tam i obecní majetek," řekl Klásek.

Podle něj domy z větší části prohlédl statik. "Jsou tam domy, které jsou určené k celkové demolici, těch bude počítám do 20. A jsou tam i domy, které jsou jen k částečné demolici, to je třeba můj případ," řekl starosta.

Podle něj většina lidí z poškozených domů našla zázemí u příbuzných a známých. "Kdo ale nevěděl, kudy kam, pro toho jsme uvolnili sportovní halu. Azyl tam našlo asi 25 lidí. Bude to ale na krátkou dobu, potom budeme řešit, co dál z hlediska měsíců, než se dají domy dohromady," dodal Klásek.

Bouřky na jižní Moravě nejvíce zasáhly obce Lužice, Moravská Nová Ves, Hrušky a Mikulčice. Ničily domy, auta i zeleň.

Bouře v Hodoníně poničila i 35 bytových domů, zapotřebí jsou pokrývači

V Hodoníně po čtvrteční bouři utrpělo škody podle mluvčí radnice Petry Kotáskové podle předběžného odhadu i 35 bytových domů, jeden byl evakuovaný kvůli úniku plynu. Nejvíce potřeba jsou nyní pokrývači, chybí také plachty na provizorní zakrytí poškozených střech, uvedla dnes mluvčí v tiskové zprávě. V Hodoníně zasedá od čtvrtečního večera nepřetržitě krizový štáb.

Na 14 bytových domech jsou podle mluvčí škody značného rozsahu. Domy jsou bez střech a oken. Značné škody podle ní utrpěly také veřejné budovy. "Mezi nejvíce zasažené patří Základní škola U Červených domků, Mateřská škola Jilemnického, budova 'duhové školy', S-centrum Na Pískách, víceúčelová sportovní hala i areál Zoo Hodonín, především útulek pro psy," uvedla mluvčí.

Uvedla, že se S-centrum Hodonín, které pečuje o seniory, v nočních hodinách evakuovalo, klienti byli převezeni do městského hotelu Krystal. V městské části Bažantnice se ve spolupráci s Městskou bytovou správou řeší zabezpečení nejvíce zasažených domů. Mluvčí uvedla, že hasičům se už podařilo zprůjezdnit hlavní městské komunikace a odstraňují následky škod. Pomáhá i řada dobrovolníků.

"Stále se pracuje na obnově elektrického proudu, již se podařilo obnovit dodávky energie pro většinu klíčových budov," uvedla mluvčí. Město žádá občany, aby nechodili do zasažených lokalit jak kvůli možného úrazu, tak i z důvodu pokračujících zásahů složek IZS.

V Luhačovicích po silné bouři odklízejí zbytky střech, nikdo nebyl zraněn

V Luhačovicích na Zlínsku po silné bouři, která se lázeňským městem prohnala v noci na dnešek, odklízejí zbytky střech i zničenou zeleň. Největší zásah dostala internátní škola, kde se uvolnila střecha a 30 studentů muselo být přepraveno do náhradního ubytování. "Pomohli místní hoteliéři, rozvezli jsme děti do tří místních hotelů," řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu starosta Luhačovic Marian Ležák (nez.). Řada budov ve městě je podle něj bez střech, lidé byli dlouho bez elektřiny. Nejdůležitější však je, že nikdo nebyl zraněn, uvedl starosta.

Ve městě zasedla bezpečnostní rada, Luhačovice požádaly o pomoc i okolí města, pomohou dobrovolní hasiči z různých měst. Podle starosty je nyní důležité zejména rychle vyčistit centrum města, aby se zcela obnovila doprava. Na hlavním tahu městem, Masarykově ulici, jsou stále trosky a zbytky střech, policisté proto kyvadlově řídí dopravu. Obchodníci uklízejí před svými obchody. "Čekáme těžkou techniku od hasičů, abychom mohli sanovat komín internátu, který hrozí zřícením a mohlo by dojít k dalším škodám," uvedl starosta.

Poničeny byly střechy rodinných i panelových domů. "Zasažené střechy i popadané stromy se počítají na mnoho desítek. Značné dopady jsou na sídlišti Masarykova, spadlé stromy zdemolovaly i některá zaparkovaná auta v dalších částech města. Ke složitosti situace přispěl výpadek části telefonních sítí a elektrické energie. Odstraňování škod ve výrazně zasažených lokalitách intenzivně pokračuje. Nejvíce zasažená místa jsou ohrazena páskou a prosíme veřejnost, aby na ně z bezpečnostních důvodů nevstupovala," uvedl starosta.

Ležák ocenil precizní práci profesionálních i dobrovolných hasičů, díky kterým se podařilo zachovat základní režim infrastruktury ve městě. Bouře podle starosty zničila také odhadem 80 procent zeleně v centru. "Javory, lípy, břízy, vše šlo dolů. Už teď vidíme, že budeme muset dělat velkou náhradní výsadbu. Základem je ale zdraví, nikdo nebyl zraněn," uvedl Ležák. Také místní obyvatelé považují škody ve městě za velké, sledují však zejména situaci v obcích na jižní Moravě, kde byly dopady bouřek větší.

reklama