Před měsícem ministerstvo zdravotnictví (MZd) zahájilo informační kampaň, která má zájem o očkování podpořit. Mluvčí MZd Ondřej Jakob ČTK řekl, že proti září přibylo v říjnu očkovaných asi o 85.000 víc. Alespoň jednou se v ČR nechalo proti covidu-19 očkovat přes 65 procent populace. Přeočkována je asi třetina lidí, dvakrát necelých šest procent.

"Všichni bychom si přáli, aby se lidé očkovali ještě víc," uvedl Jakob. Ministerstvo je podle něj s dopadem kampaně zatím spokojeno. "Některé dny je očkováno až 20.000 lidí denně, v průměru až 13.000 a tendence je stále stoupající," řekl.

Zatímco v prvních dvou týdnech po zahájení kampaně byl zájem vyšší, v dalším týdnu klesl, což mohlo být zřejmě i vlivem podzimních prázdnin. V prvním listopadovém týdnu byl zájem téměř o třetinu nižší než v týdnu před prázdninami. "Kdyby kampaň nebyla, ta čísla budou nižší. Jsem o tom stoprocentně přesvědčen," dodal mluvčí.

Epidemiologická situace je v současnosti výrazně jiná než před rokem. Loni na začátku listopadu mělo Česko v některých dnech i 9500 pozitivně testovaných za jeden den a začínala dosud největší vlna epidemie, následovaná ještě větší vlnou vrcholící na přelomu ledna a února, kdy za jediný den přibylo pozitivních i přes 57.000. Virus ale nezpůsoboval, díky očkování a promoření obyvatel, tak vážná onemocnění a v nemocnicích bylo méně nakažených než v březnu, kdy jejich počet činil najednou přes 9500. Na začátku prosince potřebovalo pobyt v nemocnici kolem 6500 lidí s covidem-19.

Vláda v demisi loni v listopadu projednávala zavedení povinného očkování a platila některá protiepidemická opatření, kdy bez potvrzení o prodělání covidu-19, očkování nebo negativním testu nesměli lidé na hromadné akce, do restaurací, kadeřnictví a dalších služeb péče o tělo nebo ubytovacích služeb. Potvrzení museli kontrolovat jejich provozovatelé. V kampani na podporu očkování ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem (ANO) použilo drastické fotografie covidových pacientů z nemocnic.

V současné době je převažující variantou koronaviru omikron, který způsobuje jiné příznaky, chybí například dříve typická ztráta čichu a chuti, a onemocnění u většiny lidí nemá tak závažný průběh. Virus je ale výrazně nakažlivější. Od konce června proto Česko prožilo dvě mírné covidové vlny, kdy maximum pozitivních testů za den byl kolem 4700 a v nemocnicích byly maximálně necelé 2000 covidových pacientů.

Testování ukazuje podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška v současné době jen část nakažených, většinou ty, kteří s příznaky dorazí k praktickému lékaři a koronavirem se nakazili poprvé. O velmi časté nákaze v populaci podle něj svědčí to, že je pozitivní zhruba každý třetí test zaevidovaný zdravotníky.

Odborníci doporučují zopakovat očkování před očekávanou zimní vlnou nákazy zejména seniorům nebo lidem s chronickými onemocněními, jako jsou cukrovka, srdeční nemoci nebo obezita. Výzvu k očkování druhou posilující dávkou vyslyšela podle dat ministerstva asi čtvrtina lidí nad 80 let, zhruba pětina sedmdesátníků a 15 procent lidí ve věku 65 až 69 let. U mladších šedesátníků je proočkovanost druhou dávkou pod deset procent, u ostatních věkových skupin pod pět procent.

reklama