reklama

V Praze v sobotu skončí očkovací centrum na hlavním nádraží, které provozovala Fakultní nemocnice Bulovka. Informovali o tom na twitteru zástupci projektu Chytrá karanténa. Ostatní pražská centra zůstávají zatím v provozu.

Očkovací centra mimo nemocnice se otevírala loni v červenci v době, kdy se očkování otevřelo bez věkových omezení. Často jsou také v obchodních centrech a nabízejí vakcínu příchozím bez nutnosti předchozí registrace před web ministerstva. Zdravotníci z Bulovky v očkovacím centru na hlavním nádraží podali přes 58.000 dávek, provoz ukončuje z provozně-technických důvodů.

Očkování mají méně než dvě třetiny populace. Všech očkovaných včetně těch, kteří jsou registrovaní nebo mají rezervovaný termín, bylo podle denních dat ve čtvrtek 65,2 procenta populace. Největší zájem o první dávky vakcíny byl loni v květnu, průměrně zdravotníci denně podali téměř 55.700 dávek vakcíny. V předchozích měsících zájem převyšoval počty dodaných vakcín, proto byla pro jejich podání věková omezení.

Od léta pak zájem klesal a znovu ho nastartovalo ohlášení povinného očkování pro některé profese a lidi starší 60 let. V listopadu si pak pro první očkování přišlo přes 14.000 lidí denně. V prosinci a lednu zájem klesal, po zrušení očkovací povinnosti, kterou vláda ohlásila 19. ledna, už se denně nechalo průměrně očkovat jen 2000 lidí a zájem klesá. Ve středu jich bylo méně než 1300.

Nyní zdravotníci podávají už hlavně posilující dávky očkování. I o ně zájem klesá, v tomto týdnu je jich jen kolem 20.000 denně. Celkově jich bylo aplikováno více než 3,8 milionu dávek, posilující dávku má 56 procent už očkovaných. Od začátku roku jí zdravotníci naočkovali přes 1,4 milionu osob. Předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Pavel Dlouhý ČTK ve čtvrtek sdělil, že třetí dávka očkování snižuje riziko nákazy dvakrát a riziko hospitalizace osmkrát. Od pondělí 24. ledna se mohou přeočkovávat i děti nad 12 let, zatím jich bylo očkováno přes 22.000. Dvě dávky dostalo asi 343.300 z 621.500 obyvatel ČR v tomto věku, tedy zhruba 55 procent.