reklama

"Nechtěli jsme ho nechat dál trápit, proto jsme ho museli nechat uspat," řekl dnes kastelán zámku Petr Weiss.

Do Zákup se Medoušek dostal jako medvídě, když se ve své domovské zoo v Hluboké nad Vltavou zranil na noze. Kvůli dlouhé rekonvalescenci ho odebrali od matky a po delší pauze už ho k ní nemohli vrátit, nepřijala by ho. Jako náhradní domov se tehdy nabízely právě Zákupy, kde už měli o dva roky staršího medvěda Michala. Trpěl samotou a Medoušek mu zpříjemnil podzim života. Michala museli ale před lety utratit, když přestal chodit. Medoušek tak zůstal posledních 12 let ve výběhu sám.

Medvěd patřil k oblíbeným atrakcím, i když to byl introvert, který návštěvníky zrovna nemiloval. "Jakmile se zavřely brány zámku, ožil. Lidi mu sice nevadili, ale občas neměl náladu, to pak na návštěvníky vyplazoval jazyk a syčel," zavzpomínal kastelán. Medoušek miloval ovoce, nejraději měl melouny. Naopak zelenině nefandil, a když dostal třeba okurky, naházel je do bazénku. "Věděl, že je pak musíme vylovit a tím se nám mstil," dodal Weiss. Oblíbenou akcí byly vždy oslavy medvědových narozenin.

Zákupský zámek patří k nejcennějším památkám Libereckého kraje, loni jím prošlo 29.239 návštěvníků. Medvědi k zámku nepatří jako třeba ke Konopišti nebo Českému Krumlovu, chovají se tu posledního čtvrt století. Výběh je v bývalém příkopu, kde později vznikla takzvaná dolní zahrada.

"Rádi bychom pokračovali v tradici, protože medvědárium je na to tady připravené. Nicméně teď je asi ten nejvhodnější okamžik, kdy bychom měli začít s nějakou obnovou, protože je tam celá řada prvků na hranici životnosti," řekl Weiss. Chce sehnat peníze na projektovou dokumentaci a na rekonstrukci výběhu, aby tam bylo možné medvědy zase vrátit. Určitě to ale nebude letos.

reklama