Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zatmění Měsíce: Čekejte optickou iluzi nad obzorem a další "superúplněk"

Zatmění měsíce (27. 7. 2018)
Zatmění měsíce (27. 7. 2018)
Foto: NASA

Ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách se odehraje částečné zatmění Měsíce. Ačkoli bude úkaz menší, bude velmi dobře viditelný. Díky příznivým pozorovacím podmínkám, kdy Měsíc zapadne až během polostínové fáze zatmění, budeme mít možnost sledovat celý jeho průběh. Informoval redakci ASÚ.

 
Zatmění Měsíce nastává, když Měsíc projde zemským stínem. Takové zatmění se teoreticky objevuje vždy, když je Měsíc v úplňku a nachází se přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Vzhledem k tomu, že dráha Měsíce je skloněná vůči rovině zemské dráhy a zemský stín je relativně malý, dochází k zatměním pouze několikrát do roka. Polostínová zatmění jsou viditelná jako jemné tmavší oblasti na okraji Měsíce, zatímco částečná zatmění jsou výraznější, kdy Měsíc je částečně ponořen v zemském stínu.

18. září 2024 budeme svědky částečného zatmění Měsíce. Počátek pozorování začne kolem 4:00 ranní, kdy Měsíc začne být z části zatemněn. V maximální fázi zatmění, která nastane v 4:44 SELČ, bude přibližně 8,5 % Měsíce zakryto zemským stínem. Měsíc bude v té době kolem 15° nad západojihozápadním obzorem, a poblíž něj budou viditelné planety Saturn a Neptun. Částečné zatmění skončí v 5:15 SELČ, přičemž Měsíc se postupně zvedne nad západní obzor a poslední fáze polostínového zatmění bude viditelná až do 5:35 SELČ.

Celé zatmění bude pozorovatelné především v západní polovině České republiky, kde bude jeho nejvýraznější část, včetně částečného zatmění a viditelných polostínových fází, dobře viditelná. V ostatních oblastech země bude možné pozorovat alespoň část úkazu.

Zatmění Měsíce lze pohodlně pozorovat pouhýma očima, ale použití malého dalekohledu nebo triedru umožní detailnější pohled na měsíční krátery a odhalí jemné nuance v oblasti Měsíce ponořené v zemském stínu. I když tato část není úplně tmavá, protože slabé sluneční paprsky procházejí atmosférou Země, je stále viditelná.

Pokud počasí nebude zcela jasné a obloha se pokryje jemnou oblačností, úkaz je stále viditelný. Oblačnost může dokonce přidat zajímavé efekty, jako je halo kolem Měsíce nebo atmosférická koróna, což může pozorování udělat ještě atraktivnějším. Přechod oblaku může vytvořit dramatické a fotogenické podmínky.

Pro zajímavé fotografické záznamy doporučuje si plánovat snímky předem. Zatmění Měsíce za krajinnými prvky, jako jsou hrady, stromy nebo hory, může vytvořit působivé a esteticky přitažlivé snímky.

Optická iluze nad obzorem

Během úkazu můžeme být svědky i zajímavé optické iluze. Měsíc bude v době úkazu už poměrně nízko nad obzorem, a tak se nám může zdát větší. Důvodem je optická iluze, při které náš mozek porovnává velikost Měsíce se vzdálenými objekty na obzoru. V době zatmění sice budeme pozorovat jeden z úhlově větších úplňků v roce – jen necelých 11 hodin po maximu zatmění se Měsíc ocitne nejblíže k Zemi, ve vzdálenosti pouhých 357 283 km, tedy si zaslouží sice neastronomické, ale zažité označení „superúplněk“ – ale to s dojmem „velkého“ Měsíce ani zdaleka nesouvisí tak jako zmíněná optická iluze.

Další částečné zatmění Měsíce u nás proběhne 14. března 2025. Z našeho území navíc už za necelý rok, 7. září 2025 v pozdních večerních hodinách za soumraku a na počátku noci spatříme úplné zatmění Měsíce, jedno z nejdelších v tomto desetiletí. 

Témata:  zatmění Měsíce Měsíc

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy