Superúplněk dnes nebyl poslední. Zanedlouho uvidíme další zajímavý jev
Zářijový úplněk nastal dnes nad ránem, tedy ve středu 18. září, ve 4:34. Zanedlouho se ale dočkáme dalšího zajímavého jevu.
Zářijový úplněk nastal dnes nad ránem, tedy ve středu 18. září, ve 4:34. Zanedlouho se ale dočkáme dalšího zajímavého jevu.
Ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách nastane částečné zatmění Měsíce. Bude sice jen malé, ale velmi dobře viditelné. Pro jeho pozorování budeme mít příznivé pozorovací podmínky – Měsíc bude zapadat až v době očima nepozorovatelné polostínové fáze zatmění, úkaz tedy uvidíme prakticky v celém jeho průběhu.
Ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách se odehraje částečné zatmění Měsíce. Ačkoli bude úkaz menší, bude velmi dobře viditelný. Díky příznivým pozorovacím podmínkám, kdy Měsíc zapadne až během polostínové fáze zatmění, budeme mít možnost sledovat celý jeho průběh. Informoval redakci ASÚ.
Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen do zemského stínu. Tento nevšední a fotogenický astronomický úkaz potrvá do 02:18 středoevropského letního času (SELČ). Pokud bude příznivé počasí, lidé uvidí také planety Jupiter a Saturn i náznaky Mléčné dráhy. Další částečné zatmění nastane v lednu příštího roku.
V pondělí 21. ledna v ranních hodinách nastane úplné zatmění Měsíce. Doprovázet ho bude superúplněk a takzvaný tyrkysový jev, sdělil ČTK mluvčí Astronomického ústavu Pavel Suchan. Zatmění začne chvíli po půl páté a skončí krátce před 08:00. Obloha, především v severních Čechách, by měla být jasná.
Noční obloha nabídne v roce 2019 několik zajímavých úkazů. Kromě tří pravidelných meteorických rojů budou moci zájemci pozorovat dvě zatmění Měsíce nebo přechod Merkuru před Sluncem. ČTK to sdělil Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR (ASÚ AV ČR) a místopředseda České astronomické společnosti (ČAS).
Praha - Milionům lidí na celém světě kromě Severní Ameriky a většiny ostrovů v Tichém oceánu se dnes naskytla mimořádná příležitost sledovat úplné zatmění Měsíce. Nejdelší zatmění přirozené družice Země v 21. století trvalo 103 minut.
Praha - Úplné zatmění Měsíce začne dnes ve 21:30 a potrvá do 23:13. Měsíc při něm dostane cihlově červenou, rudou nebo dokonce nahnědlou barvu. Obchody zaznamenaly mírně zvýšený zájem o dalekohledy.
Už v pátek můžeme na obloze pozorovat vůbec nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Abyste o nic zásadního nepřišli, připravili jsme pro vás časový harmonogram toho, co nás čeká.
Praha - Úplné zatmění Měsíce, které nastane v pátek o půl desáté večer a potrvá 103 minut, bude nejdelší úplné zatmění, jaké se na noční obloze odehraje v tomto století. Meteorologové předpovídají poměrně dobré pozorovací podmínky. Ještě během dne má být silná oblačnost, s přicházejícím večerem se ale bude rozplývat.
Praha - Páteční večerní obloha nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění v tomto století. Delší nastane za 105 let.
V pátek 27. července 2018 v pozdních večerních a nočních hodinách se Měsíc v úplňku ponoří na 1 hodinu a 43 minut do zemského stínu a získá zvláštní cihlově oranžové až rudé zabarvení. Za příznivého počasí tak lidé z Oceánie, Asie, Afriky a Evropy spatří vůbec nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století, delší nastane až 9. června 2123. Vzácný úkaz doplní ještě druhý unikátní jev – planeta Mars se v den zatmění ocitne v nejvýraznější opozici se Sluncem za posledních 15 let. Úplné zatmění se v Česku odehraje nízko nad jihovýchodním obzorem mezi 21:30 až 23:13 středoevropského letního času. K příležitosti úkazu vychází kniha Tajemná zatmění s předmluvou Jiřího Grygara.
Praha - Hned několik zajímavých úkazů nabídne zájemcům v roce 2018 noční obloha. Ty nejvýznamnější přijdou v létě, a to úplné zatmění Měsíce a velká opozice Marsu.
Praha - Na obloze dnes bude zřejmě velmi dobře viditelné částečné zatmění Měsíce. Pravý spodní okraj Měsíce, který zakryje stín Země, bude navíc lomem světla v atmosféře zabarven do hněda.
Praha - V pondělí 7. srpna bude na obloze k vidění částečné zatmění Měsíce. Jeho úplněk bude vypadat, jakoby byl z pravého spodního okraje neostře ukousnutý.
Praha - Astronomické úkazy budou oproti letošku v roce 2017 podle vědců bohatší. Nový rok začne hned zajímavostí, protože v noci z 31. prosince na 1. ledna bude po 0:59:59 středoevropského času (SEČ) vložena jedna sekunda navíc.
Praha - V pátek 16. září ve 21:05 SELČ nastane úplněk, kterému se podle tradice přezdívá „sklizňový“, informuje astro.cz. Ten bude doplněn neobvyklým úkazem, při kterém Měsíc projde velmi blízko okraje zemského stínu a na zhruba 40 minut tak budeme očima svědky polostínového zatmění.
8:25
Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny.
Zdroj: Jiří Hrubý
K požáru haly vyjížděli v sobotu odpoledne středočeští hasiči do Mníšku pod Brdy. Hala se částečně zřítila, škoda jde do milionů korun. Na místě zasahovalo přes 10 hasičských jednotek. Příčina události je předmětem vyšetřování.