Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za týden budeme na obloze moci pozorovat částečné zatmění Měsíce

Zatmění Měsíce
Zatmění Měsíce
Foto: www.astro.cz

Praha - V pondělí 7. srpna bude na obloze k vidění částečné zatmění Měsíce. Jeho úplněk bude vypadat, jakoby byl z pravého spodního okraje neostře ukousnutý.

Maximum zatmění nastane ve 20:20, v době východu Měsíce, kdy na obloze zmizí asi čtvrtina jeho průměru a potrvá zhruba hodinu. Neobvyklý jev budou moct lidé pozorovat pouhým okem a snadno fotografovat, sdělil ČTK mluvčí Astronomického ústavu ČR Pavel Suchan.

Při částečném zatmění část Měsíce výrazně ztmavne, když prochází zemským stínem. Pokud by tam byl astronaut, viděl by, jak Země zakrývá Slunce.

Zatmění začne ještě v době, kdy bude Měsíc pod obzorem. Vycházet začne na východojihovýchodě prakticky v čase maximální fáze zatmění okolo 20:20. V jednotlivých částech Česka se ale bude čas trochu lišit. Zatímco v Praze vyjde jediný přirozený satelit Země až osm minut po maximu úkazu, na jihovýchodní Moravě ho lidé uvidí dříve.

"Nejzajímavější proto bude samotný východ Měsíce a následující přibližně hodina a půl, během které bude Měsíc stoupat nad obzor, pomalu vystupovat ze stínu Země a obloha tmavnout," popsal Suchan.

Témata:  zatmění Měsíce Měsíc 1 astronomie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.