Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Za týden budeme na obloze moci pozorovat částečné zatmění Měsíce

Zatmění Měsíce
Zatmění Měsíce
Foto: www.astro.cz

Praha - V pondělí 7. srpna bude na obloze k vidění částečné zatmění Měsíce. Jeho úplněk bude vypadat, jakoby byl z pravého spodního okraje neostře ukousnutý.

Maximum zatmění nastane ve 20:20, v době východu Měsíce, kdy na obloze zmizí asi čtvrtina jeho průměru a potrvá zhruba hodinu. Neobvyklý jev budou moct lidé pozorovat pouhým okem a snadno fotografovat, sdělil ČTK mluvčí Astronomického ústavu ČR Pavel Suchan.

Při částečném zatmění část Měsíce výrazně ztmavne, když prochází zemským stínem. Pokud by tam byl astronaut, viděl by, jak Země zakrývá Slunce.

Zatmění začne ještě v době, kdy bude Měsíc pod obzorem. Vycházet začne na východojihovýchodě prakticky v čase maximální fáze zatmění okolo 20:20. V jednotlivých částech Česka se ale bude čas trochu lišit. Zatímco v Praze vyjde jediný přirozený satelit Země až osm minut po maximu úkazu, na jihovýchodní Moravě ho lidé uvidí dříve.

"Nejzajímavější proto bude samotný východ Měsíce a následující přibližně hodina a půl, během které bude Měsíc stoupat nad obzor, pomalu vystupovat ze stínu Země a obloha tmavnout," popsal Suchan.

Témata:  zatmění Měsíce Měsíc 1 astronomie

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.