Příznaky covidu-19 nemají žádný vliv na pravděpodobnost, že nakažená osoba přenese nemoc na další lidi. Vyplývá to z britské studie, ve které byli poprvé na světě dobrovolníci záměrně vystaveni koronaviru, napsala agentura Reuters.
Výzkumný projekt vznikl pod vedením společnosti Open Orphan ve spolupráci s londýnskou Imperial College. Výzkum ukázal, že u 18 účastníků, kteří se virem nakazili, neměla závažnost příznaků nebo jejich úplná absence vliv na virovou nálož v dýchacích cestách.
Při klinickém testování bylo viru vystaveno 36 zdravých dospělých, kteří se předtím nenakazili původním kmenem viru SARS-CoV-2 a zároveň nebyli očkovaní. Výzkumníci je následně pozorovali v karanténním prostředí.
Dva lidé byli nakonec ze studie vyloučeni, protože se u nich dodatečně našly protilátky. Virem se nakazila více než polovina pozorovaných. Podle vědců se u nikoho z účastníků nevyskytly závažné příznaky, tento model pozorování je tedy pro zdravé, mladé dospělé bezpečný.
Poznatky studie podtrhují, jak obtížné je zamezit komunitnímu šíření nákazy, podotýká agentura Reuters. Světová zdravotnická organizace (WHO) v posledních týdnech varuje před novým nárůstem případů koronavirové nákazy.
Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.
I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.
Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.
Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45