Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zdraví prezidenta Zemana pod drobnohledem: Lékařka promluvila

Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně
Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezident Miloš Zeman má podle zprávy cukrovku kompenzovanou dietou, nikoliv léky. Podle lékařů oslovených ČTK má hodnoty v normě, kvůli nechutenství je ale podvyživený. Za poslední dva roky zhubl dvacet kilogramů. Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) dnes na webu zveřejnila komentář a tři strany Zemanovy zdravotní dokumentace.

"Zaujala mě velmi dobrá koncentrace glykovaného hemoglobinu, svědčící o výborné kompenzaci diabetu, kterou lze dosáhnout jen velmi přísnou dietou. Je to hodnota u diabetiků velmi dobrá," okomentoval zprávu profesor vnitřního lékařství a senátor Jaroslav Malý (za ČSSD). Na druhou stranu se podle něj ve zprávě hovoří o nutričním deficitu.

Podle vedoucí lékařky Diainmedu a diabetoložky Jany Psottové je nenasazení léků v souladu se současnými doporučeními. "Nyní je zcela jednoznačnou největší obtíží pacienta postižení nervů dolních končetin a úbytek svalové hmoty, což způsobuje nestabilitu, nejistou chůzi a stoje, nutnost chůze s oporou," řekla pro ČTK.

"Příčina těchto obtíží je multifaktoriální, jistě nepříznivě se podílí kouření, alkohol a malnutrice," dodala. Malnutrice je lékařský termín pro podvýživu. Léčba tak bude podle ní zaměřená zejména na vhodnou stravu s dostatkem všech složek, především bílkovin a vitamínů, a vhodnou rehabilitaci.

Nemocnice uvedla, že byla zahájena léčba zaměřená na rehabilitaci a nácvik stereotypů chůze a stoje. Efekty léčebného programu lze podle lékařů ÚVN očekávat v řádu týdnů až měsíců. Prezident opakovaně uvádí, že trpí neuropatií, kvůli které nemá cit v nohou od kotníků dolů. V nemocnici byl na vyšetření už v září. Podle vyjádření ÚVN lékaři nenašli žádný zdravotní problém s výjimkou mírné známky dehydratace a "určité únavy".

Zhruba před dvěma lety prezident na tiskové konferenci k oznámení druhé kandidatury uvedl, že mu "cukrovka odešla". Podle tehdejšího vyjádření ošetřujícího lékaře Miloslava Kalaše z Nemocnice Na Homolce se mu podařilo snížit glykémii, tedy hladinu cukru v krvi.

Cukrovkou trpí v Česku kolem milionu lidí, většina z nich má diabetes druhého typu, která souvisí se životosprávou. Nově diagnostikovaných každoročně přibývá. Na léčbu cukrovky a jejích komplikací se už v současné době vynakládá 10 až 15 procent nákladů českého zdravotnictví a náklady kvůli delšímu dožití a zvyšování počtu pacientů rostou. Letos má veřejné zdravotní pojištění k dispozici zhruba 320 miliard korun.

Přes polovinu nákladů se využije na léčbu komplikací cukrovky, kterými jsou například selhání ledvin, potíže se srdcem nebo amputace nohou. Prevence je podle odborníků levná, ale obtížná, protože závisí na spolupráci pacienta. Základní léčbou pro zlepšení cukrovky je totiž dieta, pak následují léky a inzulin. Užívá je kolem 800.000 Čechů.

Témata:  Miloš Zeman zdraví lékaři

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy