reklama

Za nárůstem počtu nakažených za poslední týden je především více nakažených sester a dalších zdravotníků, aktuálně nakažených lékařů je prakticky stejně jako minulý týden. Za posledních sedm dní bylo nově pozitivně testováno 151 lékařů, 696 sester a 625 dalších zdravotníků. Celkem jich bylo 1472 a minulý týden 1349.

Z krajů zaznamenali největší mezitýdenní nárůst v Praze, zejména u sester. Nakažení přibývali také ve Středočeském, Ústeckém, Libereckém a Olomouckém a o jednoho také v Královéhradeckém kraji. Naopak méně než před týdnem nově onemocnělo v Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Pardubickém kraji. Nákaza zdravotníků tak nekoreluje s nejvyššími počty nakažených na 100.000 obyvatel. Nejpostiženějšími okresy jsou Tachovsko v Plzeňském kraji a pak regiony Královéhradeckého a Karlovarského kraje.

Od loňského března, kdy epidemie v Česku začala, se nakazilo přes 67.000 zdravotníků. Z nich asi 10.800 jsou lékaři a tento týden byl překročen počet 30.000 nakažených sester. Počty nakažených mohou být podle mluvčí ÚZIS Lenky Svobodové nadhodnocené asi o stovku, protože krajské hygienické stanice údaje aktualizují postupně.

Celkově pracuje ve zdravotnictví téměř 270.000 lidí. Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání.

Očkováni proti covidu-19 jsou zdravotníci jako první riziková skupina už do konce loňského roku. V akutní lůžkové péči jich je podle vyjádření ředitele ÚZIS Ladislava Duška z pondělí kolem 70 procent. "Jak bude pokračovat očkování dál, nákazy v této profesní kategorii postupně vymizí," uvedl.

 

reklama