Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman jmenuje Blatného ministrem zdravotnictví ve čtvrtek

Jan Blatný a Miloš Zeman
Jan Blatný a Miloš Zeman
Foto: Jiří Ovčáček

Prezident Miloš Zeman jmenuje ve čtvrtek ve 12:00 náměstka ředitele Fakultní nemocnice v Brně Jana Blatného ministrem zdravotnictví. Ve funkci nahradí dosavadního ministra Romana Prymulu (za ANO). Na twitteru to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman dnes Blatného v Lánech přijal, schůzka trvala asi hodinu.

Čtvrteční ceremoniál se uskuteční v Masarykově pracovně na zámku v Lánech, zúčastní se ho premiér Andrej Babiš (ANO).

Novým ministrem se tak stane lékař, který se specializuje na dětskou hematologii. Nyní je v brněnské fakultní nemocnici zdravotnickým náměstkem pro dětskou nemocnici.

Prymula musí v čele ministerstva zdravotnictví skončit po zveřejnění fotografií deníku Blesk, na kterých je zachycen, jak vychází v noci z uzavřené restaurace a bez roušky usedá do služebního auta. Setkal se v ní s předsedou poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem.

Restaurace musejí být kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohou mít do 20:00 otevřené jen výdejové okénko. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek proto ministra vyzval k rezignaci. Prymula uvedl, že nařízení vlády neporušil a sám rezignovat odmítl. Předseda vlády pak navrhl Prymulovo odvolání. Dosavadní ministr zdravotnictví později připustil, že by mohl ve funkci skončit ve chvíli, kdy bude znám jeho nástupce. Kdy bude Prymula z funkce odvolán, Ovčáček neupřesnil.

Babiš se s Blatným setkal už v pátek na úřadu vlády. Zemanovi následně v Lánech předal životopis kandidáta, jehož jméno do dnešního prezidentova jednání nechtěl komentovat. Nového ministra by do jeho úřadu chtěl uvést ve čtvrtek.

Témata:  Miloš Zeman Jan Blatný Ministerstvo zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

7. května 2026 15:22

Válka Hanychové a Soukupa bude mít další dějství, naznačují zprávy

Agáta Hanychová se sice mohla po posledním rozhodnutí soudu v dalším sporu s expartnerem Jaromírem Soukupem zaradovat, ale uvidíme, jak dlouho jí radost vydrží. Podle dostupných informací totiž zmíněná dvojice zaměstná českou justici ještě několikrát. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Andrej Babiš

Zvykejme si na Babiše. Chce vyhrávat volby příštích 11 let

Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že jeho politické ambice sahají hluboko do budoucna. Ve svém pravidelném pořadu „Sorry jako“, který natáčí společně s vicepremiérem Karlem Havlíčkem, prohlásil, že plánuje vítězit ve volbách i v příštích jedenácti letech. Konkrétně si vytyčil cíle pro volební roky 2029, 2033 a 2037.