reklama

Podle ředitele zahraničního odboru Rudolfa Jindráka nejde o zrušení zahraničních cest, ale jejich omezení. Cesty týkající se například koordinace boje s koronavirem jsou podle něj nutné, řekl ČTK.

Téma koordinace zahraničních cest bývá pravidelným bodem jednání ústavních činitelů. Vystrčil řekl, že o nich mluvili i dnes, řekli si ale, že je zruší. "Protože říkáme lidem, že by měli zůstat doma a pokud možno nechodili nikam do společnosti, a tím nezvyšovali riziko nákazy, takže by se politici měli chovat podobně," řekl Vystrčil.

Dodal, že mohou existovat výjimky. Poznamenal, že je na Zemanovi, jak se případně například ohledně cesty do Číny rozhodne. "To je jeho věc, samozřejmě má to své atributy, o kterých předpokládám, že bude mluvit on a je na něm, jak se rozhodne," dodal.

Zeman se chce zúčastnit dubnového summitu zemí střední a východní Evropy s Čínou. Bude se konat v polovině dubna v Pekingu. Zeman v úterý televizi řekl, že v Pekingu je situace v souvislosti s koronavirem klidná. Je přípraven následně zůstat v Lánech v karanténě.

Jindrák ČTK řekl, že je na každém z politiků, aby svou cestu do zahraničí zvážil. Nejde podle něj o zákaz cest, ale jejich omezení. "Jsou i cesty, které jsou nutné ke koordinaci v souvislosti s aktuální situací," řekl.

reklama