Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman o budoucnosti NATO: Nutná je reforma i definice nepřítele

Miloš Zeman, prezident ČR
Miloš Zeman, prezident ČR
Foto: Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS

Severoatlantická aliance potřebuje podle českého prezidenta Miloše Zemana zásadní reformu. V souvislosti s děním v Afghánistánu dnes v rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že by NATO mělo přestat být servisní organizací Spojených států amerických a uplatňovat větší rovnost mezi svými členy.

Definovat by NATO mělo podle něj také svého nepřítele, tím je mezinárodní terorismus, nikoliv například Rusko.

Odchod z Afghánistánu doprovázený tím, že hnutí Tálibán prakticky převzalo v Afghánistánu moc, je podle něj chybou amerického prezidenta Donalda Trumpa i jeho nástupce Joea Bidena. "V každém případě platí, že pokud to byla nekoordinovaná americká akce, tak je zapotřebí se ptát, zda NATO nepotřebuje reformu," řekl.

NATO by podle Zemana mělo přestat být "servisní organizací USA". Na posledních summitech podle něj lídři ostatních zemí k plánům USA opustit Afghánistán většinou mlčeli. "Potřebujeme kolektivní vedení NATO, jistou rovnoprávnost členských zemí. Ne to, že když nějaký prezident zavelí, tak všichni ostatní poslechnou," uvedl.

Doplnil, že souhlasí s názorem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Rusko není nepřítel NATO. Každá vojenská organizace by podle Zemana měla přitom svého nepřítele definovat. "Nepřítel je mezinárodní terorismus," zopakoval.

Témata:  Miloš Zeman NATO (Severoatlantická aliance)

Související

Aktuálně se děje

19. června 2026 17:47

Televizní hvězda Pavel Dumbrovský měl vážnou nehodu. Srazilo ho auto, měsíce se nesmí pohnout

Bývalý populární moderátor Televizních novin na TV Nova Pavel Dumbrovský utrpěl vážná zranění při čtvrteční nehodě na kole v pražských Kunraticích. Podle dostupných informací mu nedala přednost řidička osobního automobilu, která odbočovala doleva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

České Dráhy

Na Colours of Ostrava můžete speciálním vlakem. Zahrají Gufrau

Také letos vypraví České dráhy na festival Colours of Ostrava speciální vlak Colours Expres. Ve středu 15. července dopraví návštěvníky z Prahy přímo do Ostravy a po skončení festivalu zajistí v neděli 19. července také pohodlnou cestu zpět. Cestující se mohou těšit na jízdu moderní soupravou ComfortJet, doprovodný program na palubě i možnost vyřízení festivalové akreditace už během cesty. Předprodej jízdenek na speciální vlak již byl zahájen.