Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman ostrakizuje, čertí se opozice kvůli 28. říjnu. Ovčáček bryskně reaguje

Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Za nízké gesto prezidenta Miloše Zemana vůči občanům považuje ODS rozhodnutí hlavy státu nepozvat na oslavy 28. října na Pražský hrad řadu politiků včetně předsedy občanských demokratů a místopředsedy Sněmovny Petra Fialy. Nejde o soukromou akci prezidenta, uvedla ODS v prohlášení.

Fiala vede nejsilnější opoziční stranu. Selektivní zvaní na ceremoniál udílení státních vyznamenání ODS přirovnala k normalizačním praktikám.

"Jde o oslavy republiky, a nikoli o soukromou párty prezidenta. Prezident bohužel zcela zapomíná na své povinnosti státníka a stále více dělá z úřadu privátní servis pro své osobní a politické provokace," stojí v prohlášení.

Prohlášení Předsednictva ODS k oslavám 28. října na Pražském hradě: https://t.co/65lvypKlWh

— ODS (@ODScz) October 25, 2019

"Nepozvat na státní oslavu státního svátku předsedu nejsilnější opoziční strany a mnoho dalších ústavních a politických představitelů země je neuvěřitelný krok. Je to pohrdání částí voličů, jejichž reprezentanti jsou ostrakizováni. Je to situace, která je z tohoto hlediska vážná a zneklidňující," uvedla ODS.

Zeman, jako každoročně, nepozval na Hrad některé své odpůrce a kritiky. Pozvánka nepřišla například ani místopředsedovi Sněmovny Vojtěchu Pikalovi (Piráti). Myslí si, že je to kvůli tomu, jaké vyjádřil názory při projednávání žaloby na prezidenta. "Rozumím, že máme s prezidentem rozdílné názory na to, jak se má úřad vykonávat a jaká je jeho role v našem ústavním systému, ale nevím, jestli to je důvod někoho nepozvat na významný státní akt," řekl dnes novinářům s tím, že je zklamaný.

Výběrem na Hradě neprošli poslanci ODS, Pirátů, TOP 09, hnutí STAN a KDU-ČSL. 

Ideologickým křepčením a nenávistí už znechutili normálním lidem celou řadu důležitých svátků.U 28. října se jim to nepodaří. Hrad je pevnou záštitou státnosti, hradbou proti malosti kulturtrégrů a kotvou české svobody a demokracie.

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 25, 2019

"Opozice? Parta neúspěšných, frustrovaných a nenávistných jedinců, která umí jen šířit zlobu, svár, uráží, rozděluje společnost a není schopna respektovat výsledek svobodných a demokratických voleb," reagoval dále na dnešní prohlášení ODS mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Témata:  Miloš Zeman Petr Fiala ODS 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Jiří Ovčáček

Související

Aktuálně se děje

12. května 2026 21:58

Václav Vydra prozradil, jestli se Jana Boušková vrátí do Prostřena

Oblíbený pořad Prostřeno! prochází změnami, které se podle všeho stanou trvalejšími, než se původně čekalo. Herečka Jana Boušková se musela komentování vzdát kvůli vážným zdravotním komplikacím, které zasáhly její motoriku i paměť. Přestože ji v nahrávacím studiu nahradila její kolegyně Jana Paulová, návrat původního hlasu pořadu zůstává i po měsících nejistý.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Novinka v pražské MHD. Autobus pojede Blankou, spojí dvě linky metra

Praha chystá zajímavou novinku v městské hromadné dopravě. Od léta zavede autobusovou linku mezi šestou a osmou městskou částí, která využije tunel Blanka. Pod číslem 145 vytvoří v trase Sídliště Čimice – Bohnice – Kobylisy – Dejvická vítanou alternativu k trase metrem přes centrum města i individuální automobilové dopravě. Cestu mezi Kobylisy a Dejvickou by měl "tunelbus" zvládnout pod 20 minut.