Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman ostrakizuje, čertí se opozice kvůli 28. říjnu. Ovčáček bryskně reaguje

Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Za nízké gesto prezidenta Miloše Zemana vůči občanům považuje ODS rozhodnutí hlavy státu nepozvat na oslavy 28. října na Pražský hrad řadu politiků včetně předsedy občanských demokratů a místopředsedy Sněmovny Petra Fialy. Nejde o soukromou akci prezidenta, uvedla ODS v prohlášení.

Fiala vede nejsilnější opoziční stranu. Selektivní zvaní na ceremoniál udílení státních vyznamenání ODS přirovnala k normalizačním praktikám.

"Jde o oslavy republiky, a nikoli o soukromou párty prezidenta. Prezident bohužel zcela zapomíná na své povinnosti státníka a stále více dělá z úřadu privátní servis pro své osobní a politické provokace," stojí v prohlášení.

Prohlášení Předsednictva ODS k oslavám 28. října na Pražském hradě: https://t.co/65lvypKlWh

— ODS (@ODScz) October 25, 2019

"Nepozvat na státní oslavu státního svátku předsedu nejsilnější opoziční strany a mnoho dalších ústavních a politických představitelů země je neuvěřitelný krok. Je to pohrdání částí voličů, jejichž reprezentanti jsou ostrakizováni. Je to situace, která je z tohoto hlediska vážná a zneklidňující," uvedla ODS.

Zeman, jako každoročně, nepozval na Hrad některé své odpůrce a kritiky. Pozvánka nepřišla například ani místopředsedovi Sněmovny Vojtěchu Pikalovi (Piráti). Myslí si, že je to kvůli tomu, jaké vyjádřil názory při projednávání žaloby na prezidenta. "Rozumím, že máme s prezidentem rozdílné názory na to, jak se má úřad vykonávat a jaká je jeho role v našem ústavním systému, ale nevím, jestli to je důvod někoho nepozvat na významný státní akt," řekl dnes novinářům s tím, že je zklamaný.

Výběrem na Hradě neprošli poslanci ODS, Pirátů, TOP 09, hnutí STAN a KDU-ČSL. 

Ideologickým křepčením a nenávistí už znechutili normálním lidem celou řadu důležitých svátků.U 28. října se jim to nepodaří. Hrad je pevnou záštitou státnosti, hradbou proti malosti kulturtrégrů a kotvou české svobody a demokracie.

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) October 25, 2019

"Opozice? Parta neúspěšných, frustrovaných a nenávistných jedinců, která umí jen šířit zlobu, svár, uráží, rozděluje společnost a není schopna respektovat výsledek svobodných a demokratických voleb," reagoval dále na dnešní prohlášení ODS mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Témata:  Miloš Zeman Petr Fiala ODS 28. října - výročí vzniku samostatného československého státu Jiří Ovčáček

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy