Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman podle Fialy záměrně rozděloval společnost, těší se na spolupráci s Pavlem

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Bývalý prezident Miloš Zeman záměrně rozděloval společnost a Česko vystavil zkoušce, zda zůstane parlamentní demokracií, uvedl po dnešní inauguraci nového prezidenta Petra Pavla na twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Těší se na spolupráci s Pavlem, který chce spojovat, respektovat ústavu a jasně se hlásí k prozápadní orientaci země.

Fiala uvedl, že skončila desetiletá éra Zemanova prezidentství. "Prezidenta, který záměrně rozděloval společnost, znejišťoval naši zahraničněpolitickou orientaci a nerespektoval ústavní tradici, což Českou republiku vystavilo těžké zkoušce, zda zůstane parlamentní demokracií," doplnil.

Pavel chce naopak společnost spojovat, respektovat ústavu včetně jejího ducha a jasně se hlásí k prozápadní orientaci země, podotkl Fiala. "Těším se na spolupráci a věřím, že budeme společně pracovat ve prospěch ČR a jejích občanů," řekl. Pavlovi popřál, aby byl úspěšným prezidentem a podařilo se mu naplnit velká očekávání lidí.

Fiala měl radost z toho, jak vypadala inaugurace. "Bylo to velmi důstojné a ve svém projevu prezident Pavel potvrdil to, s čím mu lidé dali důvěru a zvolili ho," řekl novinářům na Pražském hradě. Blízké bylo Fialovi i Pavlovo vyjádření, že Česko má být přiměřeně sebevědomé a neříkat si, že na něm nezáleží.

Atmosféra na inauguraci byla podle Fialy tentokrát jiná než před pěti a deseti lety, kdy skládal slib prezident Zeman. "Očekávání jsou velká, je tu cítit radost, ulehčení, důvěra v budoucnost," konstatoval.

S Pavlem se bude podobně jako se Zemanem scházet Fiala zhruba jednou měsíčně. "Domluvili jsme se na nějakém rytmu, ale budeme i v pravidelnějším kontaktu. Máme moderní komunikační technologie včetně mobilů, takže cokoliv bude potřeba, budeme operativně řešit," řekl premiér patrně v narážce na to, že Zeman mobilní telefon nevlastnil.

Témata:  Petr Fiala Miloš Zeman

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy