"Ano, v podstatě řekl mi, že rozumí tomu, že ta doba si to žádá. Navíc vidíte, že jsme v druhé vlně koronavirové krize," řekla Schillerová na dotaz, zda prezident návrh rozpočtu podporuje. "Řekl, že vládu přijde podpořit na první člení státního rozpočtu do Parlamentu," dodala.

Zeman si podle Schillerové nechal vysvětlit důvody pro navrhovaný schodek. Potěšilo ho, že investice téměř 187 miliard korun jsou vyšší než v rozpočtu na letošní rok, uvedla. Podpořil podle ní zmrazení platů státních zaměstnanců s výjimkou učitelů a pracovníků v sociálních službách. Měl pochopení pro to, že součástí návrhu není zrušení superhrubé mzdy, řekla.

Nynější návrh státního rozpočtu na příští rok počítá s vyšším schodkem než ten, o kterém zástupci vlády a Hradu jednali v září v prezidentově poradním týmu. Aktualizovaný návrh předpokládá příjmy včetně peněz z EU 1,487 bilionu korun a výdaje 1,807 bilionu korun. Úvodní debata o rozpočtu čeká Sněmovnu ve středu 11. listopadu. Pro letošek má vláda kvůli dopadům šíření koronaviru schválený rozpočet se schodkem 500 miliard korun, původně počítala s deficitem 40 miliard Kč.